İnme sonrası kronik hemipleji hastalarında üst ekstremite proprioseptif eğitimin spastisite, fonksiyonel motor beceriler ve günlük yaşam aktivitesi üzerine etkisi
The effect of upper extremity proprioseptive trainingon spasticity, functional motor skills, and daily lifeactivity in chronic hemiplegia patients after stroke
- Tez No: 617702
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM CANBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: İnme sonrası, kronik hemipleji olan hastalarda üst ekstremite proprioseptif eğitimin spastisite, fonksiyonel motor beceriler ve günlük yaşam aktivitesi üzerine etkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezine inme sonrası, kronik hemipleji tanısı ile başvuran 30 kronik hemiplejik birey (17 kadın, 66.47±12,55 yaş) çalışmaya dahil edildi. Hastalar iki guba ayrıldı. Birinci gruba haftada 5 gün konvansiyonel fizyoterapi programı (FTR), ikinci gruba ise bu programa ek olarak haftada 5 gün proprioseptif eğitim programı (PRP) eklenmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve 6 hafta sonrasında; modifiye ashworth ölçeği ile spastisiteleri, Fugl-Meyer üst ekstremite motor değerlendirme ölçeği ve action-research-arm-testi ile üst ekstremite motor becerileri, üst ekstremitede hareket sıklığı ve kalitesini belirlemek için de Motor Aktivite Günlüğü-28 ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of upper extremity proprioceptive training on spasticity, functional motor skills and daily living activity in patients with chronic hemiplegia after stroke. Materials and Methods: Thirty chronic hemiplegic patients (17 females, 66.47 ± 12.55 years) admitted to Uskudar University Physiotherapy and Rehabilitation Application and Research Center with a diagnosis of chronic hemiplegia after stroke were included in the study. Patients were divided into two groups. The first group received a conventional physiotherapy program (FTR) 5 days a week and the second group added a proprioceptive training program (PRP) 5 days a week. Before and after 6 weeks; modified ashworth scale, spasticity, Fugl-Meyer upper extremity motor evaluation scale and action-research-arm-test, upper extremity motor skills, upper extremity movement frequency and quality were used to determine the motor activity log-28 scale. SSPS-22.0 program was used statistically and p 0.05).