Hemşirelerin tanımlayıcı özellikleri ve internet kullanım özellikleri ile internet bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between descriptive characteristics and internet usage characteristics of the nurses with internet addiction levels
  1. Tez No: 617810
  2. Yazar: NURŞEHPAL KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM METREŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı hemşirelerin tanımlayıcı özellikleri ve internet kullanım özellikleri ile internet bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarım türünde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırma ve uygulama merkezi hastanesinde çalışan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 105 hemşire oluşturmaktadır. Veriler 24 Temmuz - 2 Ağustos 2019 tarihleri arasında, hemşireler ile görüşülerek hastane ortamında toplanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; hemşirelerin demografik ve internet kullanım özelliklerinin incelendiği Kişisel Bilgi Formu ile kontrol kaybı, daha fazla online kalma isteği ve sosyal ilişkilerde olumsuzluk alt boyutlarından oluşan İnternet Bağımlılığı Ölçeği'dir. Verilerin analizinde yüzdelik dağılım, Spearman Korelasyon Analizi, Kuruskall Wallis ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonuçlarına göre; hemşirelerin %77,1'i kadın, %76,2'si bekâr, %85,7'sinin 20-29 yaşında ve %65,7'si lisans düzeyindedir. Hemşirelerin tek bir seferde internet kullanım süresi ortalama 65,36 ± 57,628 / dk ve %62,9' u haftada ortalama 10 saatten az internet kullanmaktadır. Hemşirelerin İnternet bağımlılığı ölçeği toplam puanı 33,09±13,17 dir. Haftada ortalama 21 saat ve üzerinde internet kullanan hemşirelerin ölçekten aldıkları toplam puan daha yüksektir. Sonuç: Hemşirelerde internet bağımlılığı düzeyi yaş, medeni durum, cinsiyet ve eğitim durumuyla ilişkili olmayıp, bağımlılık düzeyini tek seferde internet kullanım süresi ve haftalık internet kullanım süresinin etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the relationship between demografic characteristics and internet usage characteristics of the nurses with their internet addiction levels. Material-Metod: This study was realized design type in correlational and descriptive. The sample of the study consists of 105 nurses who work in a education and training hospital in İstanbul and voluntarily agreed to participate in the study. Data were collected from between 24 July-2 Agust 2019 in consultation with nurses at hospital. Data collection ınstruments used ın the research are Individual Informatıon Form which consists of the nurses descriptive and internet usage characteristics and Internet Addıctıon Scale whose sub-groups were loss of control, request to stay online, negativity in scoial relationship. Data were analyzed with percentage, Spearman Correlation Analysis, Kruskall Wallis and Mann WhitneyU test. Results: According to the results of the research; %77,1 of nurses were female, %76,2 of single, %85,7 of nurses were the ages of 20-29 and %65,7 of them were undergraduated level. The nurses average internet usage duration were 65,36±57,628 min and %62,9 of nurses were used internet less then 10 hours in a week. The total score of ınternet addıction scale was 33,09±13,17. Nurses who used internet for an average of 21 hours or more per week have higher total scores. Conclusion: In this study; the level of internet addiction in nurses was not related to their age, marital status, gender and education levels but ıt was related to duration of ınternet usage at once time and average usage ın a week.