KOAH ve diyabetes mellitus hastalığına sahip bireylerin bakım bağımlılıklarının, yaşam doyumlarının ve mutluluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of level of care dependency, life satisfaction and happiness levels of individuals with COPD and diabetes mellitus
- Tez No: 617966
- Danışmanlar: PROF. DR. REVA BALCI AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma KOAH'lı ve DM'li bireylerin bakım bağımlılıklarını, yaşam doyumlarını ve mutluluk düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmaya Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Endokrinoloji Kliniğinde KOAH ve DM tanısı alan 200 hasta alınmıştır. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bakım Bağımlılığı Ölçeği”,“Medical Research Council Dispne Skalası”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Oxford Mutluluk Ölçeği-Kısa Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik hesaplamalar, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, varyansların homojen olduğu durumlarda LSD, olmadığı durumlarda Dunnet C, pearson korelasyon analizi ve Cronbach α kat sayısı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalar Bakım Bağımlılığı Ölçeğinden 71.06±14.65, Yaşam Doyumu Ölçeğinden 19.52±5.80 ve Oxford Mutluluk Ölçeğinden 22.65±4.01 ortalama puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Level of Care Dependency, Life Satisfaction and Happiness Levels of Individuals with COPD and Diabetes Mellitus Objective: This study was conducted to compare the level of care dependency, life satisfaction and happiness in individuals with COPD and DM. Materials and Methods: The present study is a descriptive type research. The study was conducted with 200 patients diagnosed with COPD and DM in the Chest Diseases and Endocrinology Clinic of Atatürk University Research Hospital. The study data were collected using“Introductory Information Form”,“Care Dependency Scale”,“Medical Research Council Dyspnea Scale”,“Life Satisfaction Scale”and“Oxford Happiness Questionnaire-Short Form”. In the analysis of the data, percentile calculations, independent samples t-test, one-way analysis of variance, LSD in case of homogeneous variance and Dunnet C in case of non-homogeneous variance, Pearson correlation analysis and Cronbach's coefficient was used. Results: The patients included in the study received an average score of 71.06±14.65 on the Care Dependency Scale, 19.52±5.80 on the Life Satisfaction Scale, and 22.65±4.01 on the Oxford Happiness Questionnaire.