Empowerment
  1. Tez No: 61813
  2. Yazar: BELÇİN ZOGA ÇAKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAUF NİŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
w» ÖZET Araştırmamızın konusunu Türk Kimya endüstrisiyie hemen hemen yaşıt ve bu endüstrinin önde gelen kuruluşlarından olan Deteks çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmamız hem müdürler hem de memurlar bazında yapılmıştır. Amacımız Empovverrnent faktörünün organizasyon açısından önemini ve bunun medeni hal, cinsiyet ve eğitim ile arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektedir. Diğer bir amacımız ise anketimizi uyguladığımız, Deteks firmasının memurları ve işverenleri arasında, verilen anket sorulan açısından karşılaştırma yaparak; organizasyon, memurlar, işverenler, katılımcı yönetim, karar verme yetkisi, sorumluluk-otorite, ve takım çalışması hususlarında empovvermenî olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmamız için anket hazırlanmıştır. Her iki anket de de aynı sorular sorulmuş, fakat 61 memura verilenlerdeki ifadelerle 30 müdüre verilenlerin ifadelerinde değişiklikler yapılmıştır. Araştırmanın genel sonuçtan şunlardır: 1.Uygulanan anketimizin güvenirlik derecesi yüksek çıkmıştır. 2.Empowerment gerek müdürler gerekse memurlar açısından, cinsiyet, medeni hal ve eğitim derecesinş göre değişmemektedir. Bağımsız olduğu tespit edilmiştir. 3.Uygulanan Anova testi sonucu: Deteks firmasında, Empovvermenî Organizasyon ve Müdürler açısından bulunamamış, diğer bir ifade ile, çalışanlarla iş verenler arasında Organizasyon ve İşverenler ile ügili soru gruplarında düşünce açısından fark tespit edildiğinden Empowerment yoktur. Çalışanlar, sorumluluk ve otorite.i grup çalışması, ve karar alma ve katılımcı yönetimle ilgili sorularda memurlar ve işverenlerin aynı sorularda fikir birliğinde oldukları gözlemlenmiştir, bu sonuçlar bize, yukarıda sıraladığımız konular açısından, Deteks firmasında, Empovvermenî olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research proposed to measure the effectiveness of EMPOWERMENT concerning its closely related concepts : Participative Management, Decision - Making, and Team work. The study was experimented in Deteks's two different groups, one of which was supervisors, the other one was subordinates. Deteks is the chemist factory which has produced high quality products and auxiliaries for the leather, textile construction, petroleum, and pharmaceutical industries for more than twenty years, utilizing the most advanced technology available. The sample is formed by sixty two subordinates at all levels and thirty supervisors. These two groups were given the questionary prepared in the same cases but asked in different ways. Questions were about: organization as a whole, superiors, subordinates, responsibility - authority, decision- making, team-work, participation and some demographic questions. 1. It is aimed to; secure very detailed respondent generated descriptions, formations, dimentions, control systems, and processes of Empowerment in literature part. 2. The main purpose of the study is to clear up the importance of Empowerment in an organization and to explore the relationships between concepts : Participative Management, Decision Making Process, Team Work, and EMPOWERMENT by means of achieving the highest performance in organization. 3. The third purpose is to see if there is Empowerment considering seven, groups of questions or not. This was achieved by comparing Subordinates' and Superiors' answers to the questions which were the same.If there they have agreement in their answers, we can say that there is Empowerment. If they are disagree, so there is not Empowerment. 4. The last purpose of the study is to find out the impacts of Demographic Characteristics: sex, marital-status, and education on Empowerment factor which is tested in three levels: organization, subordinates, and superiors.