Evaluation of the effect of non-surgical periodontal treatment on oral health impact profile in patients with periodontal diseases
Periodontal hastaliği olan hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedavinin ağiz sağliği etki profili üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 618243
  2. Yazar: MUSTAFA SAYED IESSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SELİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, periodontal hastalığı olan hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedavinin (C.O.P.T.) ağız sağlığı etki profili (O.H.I.P.-14 TR) üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Periodontal durumlarına göre 3 gruba ayrılmış; periodontitis (n=30), gingivitis ve periodontal olarak sağlıklı (n=30), toplam 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Plak indeks (P.İ.), gingival indeks, sondalamada kanama, sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesini (K.A.S.) içeren peridodontal ölçümler ve O.H.I.P.-14 TR anketi C.O.P.T. önce ve sonra 1 ve 3 aylarda yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of non-surgical periodontal treatment (N.S.P.T.) on the oral health impact profile-14 TR (O.H.I.P.-14 TR) in patients with periodontal disease. Material and Method: A total of 90 patients, diagnosed with periodontitis (n=30), gingivitis (n=30) and periodontally healthy (n=30) according to their periodontal status, were included. Plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing depth, clinical attachment level, periodontal clinical measurements and the O.H.I.P.-14 TR questionnaire were measured and performed at baseline, 1 and 3 months after N.S.P.T.