Dişeti oluğu sıvısı ve tükürük sost ve tweak dişeti oluğu sıvısı rankl ve opg seviyelerinin sigara içen ve içmeyen periodontitisli hastalarda değerlendirilmesi
Evaluation of gingival crevicular fluid and saliva sost and tweak gingival crevicular fluid rankl and opg levels in smokers and non-smokers with periodontitis
  1. Tez No: 839109
  2. Yazar: ECE GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TÜTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalışmamızda sigara içen (G1, s=26) ve içmeyen periodontitis (G2, s=26) ve kontrol (G3, s=26) gruplarında sklerostin ve TWEAK'in DOS ve tükürük, RANKL ve OPG'nin DOS seviyeleri ELISA ile incelendi. Sonuçlarımızda tükürük TWEAK seviyesi, DOS SOST, RANKL, OPG total düzeyleri, DOS RANKL/OPG gruplar arasında istatistiksel olarak farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
In our study, saliva levels of sclerostin and TWEAK, GCF levels of SOST, TWEAK, RANKL and OPG in nonsmokers (G1, n=26) and smokers periodontitis (G2, n=26) and control (G3, n=26) groups were analyzed by ELISA. In our results, salivary TWEAK level, GCF SOST, RANKL, OPG total level and GCF RANKL/OPG did not differ statistically between the groups.