Yaşa bağlı işitme kaybının önlenmesi ve tedavisinde koenzim q10'un etkisi
The effects of coenzyme q10 in the prevention and treatment of age-related hearing loss
- Tez No: 618342
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BABADEMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yaşa bağlı işitme kaybı, veya presbiakuzi, işitme duyusunun azalması, gürültülü ortamlarda konuşmayı ayırt etmenin zorlaşması ve ses lokalizasyonunun bozulması ile karakterizedir ve günümüzde etkin bir tedavisi yoktur. Bu çalışmanın amacı, presbiakuzinin önlenmesi ve tedavisinde CoQ10'un etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla, 32 adet C57BL/6 fare, 4 deneysel gruba ayrıldı; kontrol, sham kontrol, erken tedavi ve geç tedavi grubu. Erken tedavi grubuna fareler 3 aylıkken CoQ10 başlanırken, geç tedavi grubuna 6. ayda tedavi başlandı. Farelere, işitme kaybının tespiti için her üç ayda bir olmak üzere ABR testi yapıldı ve her iki kulak için dB cinsinden ayrı ayrı eşik düzeyleri belirlendi. Çalışmanın 12. ayı sonunda, farelerin iç kulağından alınan koklea dokusunda, inflamasyonda ve apoptozda etkili olan iNOS, COX-2, NF-κB, Bcl-2, Bax ve Bak gen ifadelenme düzeyleri Real-time PCR yöntemi ile analiz edildi. Deneyin 12. ayında yapılan ABR'lerde erken tedavi grubundaki farelerde eşik düzeyleri geç tedavi, kontrol ve sham kontrol gruplarına göre anlamlı olarak iyiydi (p0.05). Çalışmanın başlangıcından 15.
Özet (Çeviri)
Age-related hearing loss is characterized by gradual, progressive sensorineural hearing loss and deterioration of sound localization and currently no effective treatment is available targeting this issue. The aim of this study is to evaluate the effects of CoQ10 in the prevention and treatment of age-related hearing loss. For this purpose, 32 C57BL/6 mice were assigned into four groups as follows; control, sham control, early and late treatment. Treatment was started at three months of age in the early treatment group while at sixth month in the late treatment group. For detection of the hearing loss, ABR test was performed once every three months. At the end of the study period, the cochleae of the animals were harvested and iNOS, COX-2, NF-κB, Bcl-2, Bcl-xL, Bax and Bak levels were analyzed with Real-Time PCR. In the ABR's performed at the end of the study, hearing thresholds of the mice in early treatment group were better than other groups (p0.05).