Üst birinci premolar çekimli hastalarda trombositten zengin fibrin (TZF)'in keser retraksiyon hızına etkisi
The effect of platelet rich fibrin (TZF) on incisor retraction rate in patients with upper first premolar extraction
  1. Tez No: 618367
  2. Yazar: KUTER KARAKAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİRE AYBÜKE ERDUR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının amacı trombositten zengin fibrin (TZF) enjeksiyonunun ortodontik diş hareketi üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmamıza Sınıf II bölüm 1 anomaliye sahip, üst birinci premolar dişlerinin çekimi planlanan 40 hasta (23 kız, 17 erkek) dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki eşit gruba ayrıldı; kontrol grubuna mini vida destekli keser retraksiyonu, çalışma grubuna ise mini vida destekli keser retraksiyonu öncesi (T0), ve retraksiyonun 2. haftasında (T2) TZF enjeksiyonu yapıldı. Hastaların T0, T1, T2, T3 ve T4 kontrollerinde üst çene alçı modelleri elde edildi. Modeller üzerinde üst kanin ve lateral diş arasındaki mesafeler ölçülerek kaydedildi. Elde edilen bulgular student t, ANOVA ve Tukey HSD testleri ile R Version 3.2.6. programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of platelet rich fibrin (PRF) injection on orthodontic tooth movement. Forty patients (23 females and 17 males) included in the study had Class II division 1 malocclusion that required the removal of both maxillary first premolars. Patients were randomly divided into two groups; in the study group, incisor retraction was performed with PRF injection and in the control group only incisor retraction was performed. Plaster models were obtained at T0, T1, T2, T3 ve T4. The distances between upper canine and the lateral tooth were measured on the plaster models. The findings were evaluated with student t, ANOVA ve Tukey HSD tests on R Version 3.2.6. program. The data of the study group was significantly higher than the control group occurring at all time intervals (p0,05), the weeks following the PRF injection were significantly higher than the other groups (p>0,05). It was observed that TZF injection accelerated tooth movement at all time intervals. Long - term evaluation of the efficacy of TZF injection on orthodontic tooth movement is required.