Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda retinal ve koroidal yapısal değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of retinal and choroidal structural changes in children with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 618601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE VURAL ÖZEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan hastalarda retina sinir lifi, ganglion hücre kalınlığı ve koroidal kalınlığın optik koherens tomografi (OKT) ile değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ile takip edilen 30 hasta ve Göz Hastalıkları Polikliniğine kontrol amacı ile başvuran yaş ve cinsiyet yönünden uyumlu 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların sağ ve sol göz verileri istatiksel analizde kullanıldı. Tüm hastalara tam oftalmolojik muayenenin (en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, biyomikroskopi, fundus muayenesi) yanı sıra ve OKT ile retina sinir lifi tabakası (RSLT), ganglion hücre tabakası (GHT) ve makular koroid kalınlık (MKK) ölçümleri yapıldı. Gruplar arasında RSLT, GHT ve MKK ölçümleri karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki gruptaki bireylerin RSLT, GHT kalınlığı değerleri arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of retinal nerve fiber, ganglion cell thickness and choroidal thickness by optic coherence tomography (OCT) in patients with Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Materials and Methods: The study included 30 patients who were followed up with Attention Deficit Hyperactivity Disorder and 30 age-and sex-matched healthy volunteers who applied to the Ophthalmology Outpatient Clinic for control purposes. Right and left eye data of the patients were used in statistical analysis. All patients underwent complete ophthalmological examination (best corrected visual acuity, biomicroscopy, fundus examination), as well as OCT and retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell layer, and macular choroid thickness (MCT) measurements. thicknesses were compared. Findings: There was no significant difference between the RNFL and GCL thickness values of the individuals in both groups (p> 0.05).