Vanadyum katkılı ti2fega ters heusler tipi alaşımların fiziksel özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
Investigations of physical properties of vanadium-doped ti2fega inverse-heusler type alloys within the density functional theory
  1. Tez No: 618757
  2. Yazar: AHMET SEFA MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖRNEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İYİGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, (Ti1-xVx)2FeGa (x = 0; 0,25; 0,5; 0,75; 1) alaşımlarının yapısal, elektronik, manyetik ve mekanik özellikleri Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ile genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı kullanılarak hesaplandı. Bu alaşımların yapısal özellikler kapsamında örgü sabitleri hesaplanarak incelendi. Bu malzemeler için elektronik bant eğrileri ve durum yoğunlukları hesaplandı ve değerlendirildi. Manyetik özellikleri incelenen bu alaşımların tamamının manyetik özellik gösterdiği görüldü. Mekanik özellikler kapsamında elastik sabitler stress-strain yöntemi kullanılarak incelendi. Bu alaşımların tamamı hesaplanan elastik sabitlerinden anlaşıldığı üzere Born kararlılık kriterlerini karşıladığından bu alaşımlar mekanik olarak kararlıdır. Ayrıca, Bulk modülü, Kayma modülü, B/G oranı, Young modülü, poisson oranı ve anizotropi faktörü hesaplanarak elde edildi. Bu alaşımlar için elde edilen B/G oranından sünek bir doğaya sahip oldukları ve anizotropi faktöründen anizotropik oldukları sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, electronic, magnetic and mechanical characteristics of (Ti1-xVx)2FeGa (x = 0; 0.25; 0.5; 0.75; 1) alloys were calculated using the generalized gradient approach with Density Functional Theory. The structural properties of these alloys were examined by calculating the lattice constants. Electronic band curves and state densities for these materials were calculated and evaluated. All of these alloys whose magnetic characteristics were examined showed magnetic characteristics. Elastic constants within the scope of mechanic characteristics were examined by using stress-strain method. As all of these alloys meet Born stability criteria as understood from the calculated elastic constants, these alloys are mechanically stable. In addition, Bulk modulus, Shear modulus, B / G ratio, Young modulus, poisson ratio and anisotropy factor were procured by calculation. It was concluded that these alloys had a ductile nature within the B / G ratio and anisotropic within anisotropy factor.