İlköğretim okullarının 4. ve 5. sınıflarında laboratuvar deneylerinin öğrencilerin mekanik konusundaki başarısına ve kavramları kazanmasına etkisi
  1. Tez No: 71855
  2. Yazar: ÖNER YAVRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
SUMMARY One of the most important problem in our formal education is that, effective education cannot be done. İn order to make effectiual education some kind of study is being made in our country as in other country. But, it is the fact that. We are not succesful as much as we supposed. The most important reason why we are not succesful is education activities is not implemented and done in the way of modern education technology. Making passive the search habit of student, not to spoul the asking and searching structure of student these are obviously lead gual of education. To reac this target, science is most important factor that's why the situation and other method used in this lesson should be very suitable. In this study the use of laboratory study, is searched for science education, if does experiment helpful to increase succesful in science lesson, our searc is consist of this sentence, the ain of searche is that to show whether experiment increase success in science lesson or not. This searc was made in Özel Şefkat Primary school based in Bahçelievler/İstanbul in 1996-1997 with 84 student. Waryans Analys is used for statistic accound. According to the findings, gained in the investigation the following results are found. -To explain the lessons with the experiments effect the success in a position way. -To explain the lessons with the experiments increase to win degree. -The students their own experiment obtain permanent learning and increase the succes -The students like experiment and live learning the position increases their interest in the lesson The knowledges win by experiment are permanent for this reason instead of clasical education experiment, searching and modern lean dispute. Science education and the students most learn with own doing. The experiments can use in small and big class, with adjust their level in primary school. We hope this searching illuminate the others. rv-Öğrencilerin bizzat kendilerinin yaptıkları deneyler kalıcı öğrenmeyi sağlamakta ve başarıyı arttırmaktadır. -Öğrenciler deney yapmaktan, yaparak yaşayarak öğrenim görmekten hoşlanmakta ve bu durum derse olan ilgilerini arttırmaktadır. Deney yoluyla kazanılan bilgiler daha kalıcı olacağından klasik öğretim yerine; deney, araştırma ve tartışmaya dayalı modern fen eğitimine yer verilmeli ve öğrenci deneyi bizzat yaparak öğrenmelidir. Deneyler ilköğretim okullarının çeşitli sınıflarında, sınıf seviyelerine göre ayarlanarak kullanılabilir. Yaptığımız araştırmanın diğer araştırmalara ışık tutacağı umulmaktadır. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important problem in our formal education is that, effective education cannot be done. İn order to make effectiual education some kind of study is being made in our country as in other country. But, it is the fact that. We are not succesful as much as we supposed. The most important reason why we are not succesful is education activities is not implemented and done in the way of modern education technology. Making passive the search habit of student, not to spoul the asking and searching structure of student these are obviously lead gual of education. To reac this target, science is most important factor that's why the situation and other method used in this lesson should be very suitable. In this study the use of laboratory study, is searched for science education, if does experiment helpful to increase succesful in science lesson, our searc is consist of this sentence, the ain of searche is that to show whether experiment increase success in science lesson or not. This searc was made in Özel Şefkat Primary school based in Bahçelievler/İstanbul in 1996-1997 with 84 student. Waryans Analys is used for statistic accound. According to the findings, gained in the investigation the following results are found. -To explain the lessons with the experiments effect the success in a position way. -To explain the lessons with the experiments increase to win degree. -The students their own experiment obtain permanent learning and increase the succes -The students like experiment and live learning the position increases their interest in the lesson The knowledges win by experiment are permanent for this reason instead of clasical education experiment, searching and modern lean dispute. Science education and the students most learn with own doing. The experiments can use in small and big class, with adjust their level in primary school. We hope this searching illuminate the others. rv