Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonlarına yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge levels regarding catheter related urinary infections of nurses working in intensive care units
- Tez No: 619486
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma, Yoğun Bakım Ünitelerinde (YBÜ) çalışan hemşirelerin kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonlarına yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmaya, 01 Aralık 2019-30 Aralık 2019 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sivas Numune Hastanesi YBÜ'de çalışan 200 hemşire katıldı. Araştırmada veriler, Anket Formu ve Kateter İlişkili Üriner Sistem Enfeksiyonları (KİÜSE) Bilgi Formu ile toplandı. Araştırma verileri, SPSS 23.0 programında, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Chronbach Alfa, bağımsız gruplarda t-testi, MannWhitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Sheffe testi kullanılarak değerlendirildi. Anlamlılık düzeyi, p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the knowledge of regarding catheter related urinary tract infections the nurses working in Intensive Care Units (ICU). The research was conducted with 200 nurses working in Sivas Cumhuriyet University Research and Application Hospital and Sivas Numune Hospital ICU between December 01, 2019 and December 30, 2019. In the research, the data were collected with the a Questionnaire Form and Catheter Related Urinary Tract Infections (CRUTI) Information Form. Data were analyzed using SPSS 23.0, number, percentage, mean, standard deviation, Chronbach's alpha, t-test in independent groups, MannWhitney U test, Kruskal-Wallis test and Sheffe test. Significance level was accepted as p0.05).