Sıçanlarda deneysel testiküler iskemi reperfüzyon hasarında oltipraz (nükleer faktör eritroid-2 (NRF-2) aktivatörü)'ın koruyucu etkisi
Protective effect of oltipraz on experimental testiculars ischemia reperfusion injury in rats
- Tez No: 619487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖTÜNÇTEMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Testis torsiyonu teşhis sonrasında hızlı şekilde tedavi gerektiren ve testiste ileri düzeyde iskemiye sebep olan akut seyirli ürolojik acillerden birisidir. Torsiyon tedavisi olarak detorsiyon işlemi sonrasında meydana gelen iskemi-reperfüzyon (İ/R) süreçleri testiküler hasara neden olur. Çalışmamızın amacı oltiprazın, testiküler İ/R hasarında etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: 28 adet Wistar-Albino sıçan randomize edilerek 4 eşit gruba ayrıldı. Grup A İ/R (7), Grup B İ/R+50 mg/kg Oltipraz (7), Grup C İ/R+150 mg/kg Oltipraz (7), Grup D Sham operasyonu (7) olarak gruplandırıldı. İ/R grubu 2 saat torsiyon sonrası detorsiyone edildi ve 4 saatlik reperfüzyon değerlendirildi, İ/R+Oltipraz tedavi gruplarından birisine İ/R grubuna ek olarak reperfüzyondan 30 dakika öncesinde intraperitoneal yoldan 50 mg/kg Oltipraz, diğer gruba ise 150 mg/kg Oltipraz uygulandı. Biyokimyasal olarak; testis dokusunda Transforme Edici Büyüme Faktörü (TGF-β1), Malondialdehid (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD), Glutatyon (GSH) ve E-Kaderin ile değerlendirildi. Histopatolojik olarak Hematoksilen&Eozin (H&E) boyası ile boyandı ve ışık mikroskobik bulguları incelendi. Testiste spermatogenezis faaliyetini değerlendirmek için Johnsen Skoru uygulandı. İmmunohistokimyasal olarak da Apoptoz proteaz aktive edici faktör 1 (Apaf-1) ve indüklenebilir nitrik oksit sentetaz (iNOS) aktivitesi değerlendirildi. Sonuçlar Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is an urgent urological condition requiring rapid treatment in the testis with acute onset that leads to advanced level of ischemia. Ischemia-reperfusion (I/R) processes that occur after detorsion as a torsion therapy cause testicular injury. The aim of our study is to investigate the effect of Oltipraz on testicular I/R injury. Material-Methods: Twenty-eight Wistar-Albino rats were randomized into 4 groups. Sham (7), I/R (7); After 2 hours of torsion, detorsion was performed and 4 hours of reperfusion was assessed. I/R + oltipraz 50 mg/kg (7), I/R + oltipraz 150 mg/kg (7); Oltipraz treatment groups were administered as intraperitoneal 50 mg/kg oltipraz and 150 mg/kg oltipraz, 30 min before reperfusion. Biochemically; malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), glutathione (GSH), Transforming Growth Factor-β1 (TGF-β1) and E-Cadherin levels were evaluated in the testis tissue. Hematoxylin & eosin (H&E) stain was histopathologically stained and microscopic findings of light were examined. The Johnsen Score was applied to assess spermatogenesis activity in the testis. Apoptosis protease activating factor 1 (Apaf-1) and inducible nitric oxide synthase (iNOS) activity were also evaluated immunohistochemically. Results were compared with Kruskal Wallis and Mann Whitney-U test.