Yoğun bakım ünitelerinde hastane enfeksiyonu gelişen hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörler
Factors influencing on mortality in patients developing nosocomial infection in intensive care unit
  1. Tez No: 619488
  2. Yazar: HANİFE UZAR
  3. Danışmanlar: UZMAN GÖNÜL ÇİÇEK ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde takip edilen hastalarda mortalite oranı yüksektir. YBÜ'lerde HE gelişen hastalarda da mortalite oranları yüksek olmasına rağmen, mortalitenin nedenlerinin değerlendirilmesi güçtür. Çünkü HE gelişimi ve mortalitenin her ikisi için de ortak risk faktörleri mevcuttur. Çalışmamızda YBÜ'nde HE gelişimi için risk faktörlerini, enfeksiyon gelişen ve gelişmeyen hasta gruplarında mortalite için risk faktörlerini, bir takım inflamatuvar belirteçlerin ve skorlama sistemlerinin farklı hasta gruplarında mortalite için öngörüsünü incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda Ocak 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi dahili yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 18 yaş ve üzerinde, en az 48 saat yoğun bakımda kalan 358 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar; yatışında ve yattığı süre boyunca hiç enfeksiyon tanısı almamış hastalar, HE gelişen hastalar ve TKE nedeni ile YBÜ'ne yatan hastalar olmak üzere üç grup altında incelenmiş ve analiz edilmiştir. TKE nedeni ile YBÜ'ye yatırılan ancak daha sonra HE gelişen hastalar HE grubuna dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 358 hastanın 176 (%49,2)'sı kadın, 182 (%50,8)'si erkek idi. Çalışma kapsamındaki hastaların yaş ortalaması 71,9 ± 15,3 idi. Hastaların 97 (%27)'sinde yattığı süre boyunca hiç enfeksiyon gelişmemiş, 103(%29)'ü toplum kökenli herhangi bir enfeksiyon nedeni ile yoğun bakım ünitesine yatmış, 158 (%44)'inde de HE gelişmiş idi. Hastane enfeksiyonu gelişen hastaların 55 (55/158, %34,8)'inde yatışı sırasında TKE tanısı mevcut olup, daha sonra HE gelişmiştir. TKE varlığının HE gelişimini 2,9 kat artırdığı saptanmıştır. HE gelişen hastalarda enfeksiyon için risk faktörleri incelendiğinde, SVK ve İMV, HE tanısı almayan hastalarla kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p>0,001). YBÜ'de yatış süresi >15 gün olan hastaların 34'ünde 1 atak, 43'ünde 2 atak, 44'ünde 3 ve daha fazla HE atağı görülmüştür. HE gelişen 158 hastada toplam 340 enfeksiyon atağı gelişmiş idi. Bu enfeksiyon ataklarından 126 etken izole edilmiştir. Çalışma süresince en sık izole edilen ilk üç mikroorganizma sırasıyla Enterobacteriaceae 46(%32,9), Acinetobacter spp. 34(%24,3) ve Candida spp. 23(%16,4)'dir. Çalışmaya dahil edilen 358 hastanın 188 (%53)'i ölmüştür.
Özet (Çeviri)
Mortality rate is high in patients managed in intensive care units. Although mortality rate is high in patients developing nosocomial infection in intensive care unit (ICU), it is challenging to assess reasons of mortality since there are shared risk factors by nosocomial infection and mortality. In this study, we aimed to investigate risk factors for nosocomial infection development, risk factors for mortality in patients with and without infection, mortality predictors including several inflammatory markers and scoring systems in different group of patients at ICUs. In this study, we retrospectively reviewed patients admitted to Medical Intensive Care Units Dışkapı Yıldırım Beyazıt Teaching and Research Hospital, Turkish Health Ministry Health Sciences University. The study included 358 adult patients (aged≥18 years) who admitted to ICU for at least 48 hours. The patients this study included were classified into 3 groups as follows: patients diagnosed as having no infection at admission or during admission, those diagnosed as nosocomial infection and those admitted with diagnosis of community-acquired infection. The patients admitted with diagnosis of community-acquired infection but developed nosocomial infection during admission were added to nosocomial infection group. Among the 358 patients included to the study, 176 (49.2%) were women while 182 (50.8%) were men. Mean age was 71.9±15.3 years. 97 (27%) had no infection during admission while 103 (29%) were admitted to ICU due to community-acquired infection and nosocomial infection was developed in 158(44%) patients during admission. In 55 patients (34.8%) with nosocomial infection, there was the diagnosis of community-acquired infection at admission and they subsequently developed nosocomial infection. It was found that presence of community-acquired caused 2.9 folds increase in nosocomial infection development. When risk factors for nosocomial infection were assessed, it was fund that there was significant difference in CVC and IMV between patients with and without nosocomial infection development (p>0.001). Among the patients who stay in ICU more than >15 days, one nosocomial infection attack was seen in 34 patients, two attacks were seen in 43 and three or more attacks were seen in 44 patients. Overall, 340 infection attacks were developed in 158 patients with nosocomial infections. 140 agents were isolated from those infection attacks. The most frequent isolated three agents during the study were respectively; Enterobacteriaceae 46 (32.9%); followed by Acinetobacter spp. 34 (24.3%) and Candida spp. 23 (16.4%). The 188 (52.5%) of the 358 patients included the study died.