Bazı gıda ürünlerinde deoksinivalenol ve fumonisin b1 varlığının belirlenmesi
Occurrence of deoxynivalenol and fumonisin b1 in certain food products
- Tez No: 619543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Çorum'da faaliyet gösteren çeşitli satış noktalarından temin edilen 60 buğday, 60 mısır, 25 pirinç, 25 makarna ve 8 mısır cipsi örneğinde deoksinivalenol (DON) ve fumonisin B1 (FB1) varlığı ve miktarı belirlenmiştir. DON ve FB1 analizinde yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemi kullanılmıştır. DON'un tespit limiti (LOD) ve ölçüm limiti (LOQ) değerleri sırasıyla 16,3 μg kg-1 ve 54,1 μg kg-1 olarak bulunmuştur. FB1'in LOD ve LOQ değerleri ise sırasıyla 14,3 μg kg-1 ve 47,6 μg kg-1'dır. DON ve FB1'in geri kazanım oranları sırasıyla % 86 ve % 94,2 olarak bulunurken, tekrarlanabilirlik değerleri sırasıyla % 7,3 ve % 7,1 olarak tespit edilmiştir. 60 adet buğday örneğinin 4'ünde 158–653 μg kg-1 arasında değişen miktarlarda DON tespit edilmiştir. Makarna örneklerinin ikisinde 52,2μg kg-1 ve 61,0 μg kg-1 konsantrasyonlarında DON saptanırken, pirinç örneklerinin yalnızca birinde 106,3 μg kg-1 miktarında DON bulunmuştur. Mısır ve mısır cipsi örneklerinin hiç birinde DON tespit edilememiştir. Mısır örneklerinin 11'inde 125–830 μg kg-1 arasında değişen konsantrasyonlarda FB1 saptanırken, makarna örneklerinin yalnızca birinde 47,6 μg kg-1 miktarında FB1 tespit edilmiştir. Buğday, pirinç ve mısır cipsi örneklerinin hiç birinde FB1 bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler : Deoksinivalenol, Fumonisin B1, Tahıl, HPLC
Özet (Çeviri)
In this research, the occurrence and levels of deoxynivalenol(DON) and fumonisin B1 (FB1) were determined in 60 wheat, 60 maize, 25 rice, 25 pasta and 8 maize chips samples purchased from different retail shops in Çorum. High performance liquid chromatography (HPLC) was used for the determination of DON and FB1. The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) values forDON were 16,3 μg kg-1 and 54,1 μg kg-1, respectively. TheLOD and LOQ values forFB1 were 14,3 μg kg-1 and 47,6 μg kg-1, respectively. The recovery values of DON and FB1 were 86% and 94,2%, while the repeatabilities were 7,3% and 7,1%, respectively. DON was detected in 4 out of 60 wheat samples at levels varying from 158 to 653 μg kg-1. DON was found in only one rice sample at a level of 106,3μg kg-1, while two samples of pasta contained DON at levels of 52,2 μg kg-1and 61,0 μg kg-1. DON was not detected in any of maize and maize chips. FB1 was found in only one pasta sample (47,6 μg kg-1), while 11 samples of maize contained FB1 at levels ranging from 125 to 830 μg kg-1. No FB1 was detected in any of the wheat, rice and maize chips samples. Keywords : Deoxynivalenol, Fumonisin B1, Cereal, HPLC