Prematüre yenidoğanlarda kanguru bakımınım bebeğin vital bulgularına ve anne bebek ilişkisine etkisinin incelenmesi
Reviewing effects of kangaroo care on vital signs and relationship between mothers and infants in premature newborn infants
  1. Tez No: 620078
  2. Yazar: FATMA ANGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ŞEN CELASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Prematüre yenidoğanlarda Kanguru Bakımı (KB)'nın anne-bebek ilişkisine ve bebeğin vital bulgularına etkisini incelemektır. Gereç ve Yöntem: Deneysel tipte olan araştırma, Eylül 2018 – Kasım 2019 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi (MCBÜ HSH) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, YYBÜ'de yatan 40 prematüre yenidoğan ve ebeveyni oluşturmuştur. Veriler:“Anne ve Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bebek ve KB İzlem Formu”,“Doğum Sonrası Ebeveynlik Davranışı Ölçeği”ve“Maternal Bağlanma Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Wilcoxon, Kruskal Wallis ve Ki-Kare testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, Çalışma ve Kontrol grubu yenidoğanların sosyodemografik özellikleri açısından, iki grup arasında doğum ağırlığı (p0,05). Çalışma ve Kontrol grubu annelerin gruplar arası maternal bağlanma ölçeği ön test ve son test ortanca puanları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Çalışma grubu yenidoğanların KB öncesi ve sonrası solunum sayısı ortanca puanları arasında anlamlı fark olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To review effects of kangaroo care (KC) on mother-infant relationship and vital signs of the infant in premature newborns. Materials and Methods: The present study of experimental type was conducted in Newborn Intensive Care Unit (NICU) of Hafsa Sultan Hospital of Manisa Celal Bayar University between September 2018 and November 2019. Sample of the study consisted of 40 premature newborn infants admitted in the NICU and their mother. The data were collected using“Infant's and Mother's Introductory Information Form”,“Infant and KC monitoring form”,“Postnatal Parenthood Behavior Scale”, and“Maternal Bonding Scale”. Descriptive statistics, Mann-Whitney's U test, Wilcoxon, Kruskal-Wallis and chi-square tests were used for analysis of the data. Findings: In the present study, no statistically significant difference was found in sociodemographic characteristics except for birth weight (p0.05). It was found that significant difference existed in median respiratory rates before and after kangaroo care in the infants of Study group (p0.05).