Dijital hikâyeleme yönteminin etik ve güvenlik konusunun kazandırılmasına etkisi: Van ili örneği
The effect of digital story telling method on gaining ethics and safety: The case of Van province
  1. Tez No: 620400
  2. Yazar: CEREN BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE ŞAHİNKAYASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, Etik ve Güvenlik ünitesinin dijital hikâyeleme yöntemi ile kazandırılmasının öğrencilerin ders başarısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma yarı deneysel desenlerden öntest-sontest kontrol gruplu modelde tasarlanmıştır. Katılımcılar Van ilinin Özalp ilçesinde bulunan bir köy okulunun ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinden seçilmiştir. Kontrol grubunda 13 kız, 11 erkek öğrenci, deney grubunda ise 13 kız, 10 erkek öğrenci bulunmaktadır. Demografik yapıya ışık tutabilmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, öğrenci başarısını ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Etik ve Güvenlik Ünitesi Başarı Testi kullanılmıştır. Başarı Testinin pilot çalışması 147 öğrencinin katılımıyla Van ili Özalp ilçesinde bulunan başka bir ortaokulda gerekli izinler alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama sonrasında kapsam geçerliliğini sağlamak amacıyla teste beş çoktan seçmeli soru eklenmiştir. Başarı Testi öntest sonuçları kontrol grubunun ortalaması 53.58, deney grubunun ortalaması 48.09 olarak hesaplanmıştır. Bağımsız Gruplar T-Testi analizine göre iki grubun öntest puanları açısından homojen olduğu görülmüştür. Deneysel süreçte Etik ve Güvenlik ünitesi her iki grupta da aynı materyalleri kullanılarak işlenmiştir. Deney grubuna Kontrol grubundan farklı olarak işlenen kazanımlara yönelik olarak dijital hikâye senaryosu yazma ödevi verilmiştir. Üç hafta boyunca devam eden deneysel süreç sonrasında Sontest uygulaması yapılmış ve deney grubunun ortalaması 57.30, kontrol grubunun ortalaması ise 57.42 olarak hesaplanmıştır. Grupların sontest ortalama puanları arasında anlamlı bir fark çıkmamış, ancak deney grubunun öntest ve sontest puanı arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kapsamında Etik ve Güvenlik ünitesinde dijital hikâyeleme yönteminin kullanılmasının öğrenci başarısını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda benzer çalışmanın teknolojik altyapıya sahip okullarda tekrarlanması, bilgisayar laboratuvarı olan okullarda dijital hikâyelerin doğrudan öğrenciler tarafından oluşturulması ve dijital hikâye senaryosu yazma ödevi verilirken her gruba bir kazanım gelecek şekilde ödevlendirmenin yapılması ve tüm hikâyelerin dijitalleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of gaining ethics and security unit through digital storytelling method on students' academic achievement. The research was designed in a pretest-posttest control group model which is one of the quasi-experimental designs. The participants were selected from the sixth grade students of a village school in the Özalp district of Van. There were 13 female and 11 male students in the control group and 13 female and 10 male students in the experimental group. In order to shed light on the demographic structure, Personal Information Form was used; in order to measure student achievement, Ethics and Security Unit Achievement Test developed by the researcher was used. The Ethics and Safety Unit Achievement Test pilot study was conducted with the participation of 147 students in another secondary school located in Özalp district of Van province after all permissions were obtained. After the pilot implementation, five multiple-choice questions were added to the test to ensure scope validity. In the pretest results of the Ethics and Safety Achievement Test, the mean of the control group was calculated as 53.58 and that of the experimental group was calculated as 48.09. The Independent Groups T-Test analysis indicated the two groups were homogenious in terms of pretest scores. In the experimental process, the Ethics and Security unit was teached in both groups in the same way by using the same materials. Unlike the control group, the experimental group was given the task of writing a digital story scenario for the learning objectives. After three weeks of experimental process, posttest was applied and the mean of the experimental group was 57.30 and the mean of the control group was 57.42. There were no significant difference in posttest scores but the improvement from pretest to posttest in expretimental group was significant. It was concluded that the use of digital storytelling method in the Ethics and Security unit within the scope of Information Technologies and Software course had a positive effect on student achievement. In line with these results, it is suggested that similar studies should be repeated in schools with technological facilities abd digital stories should be created directly by students at school with computer laboratories. In addition, when assigning a digital story scenario, it should be assigned so as to each group focusing a different learning outcome and all stories should be digitized.