Bulk fill kompozitlere Streptococcus mutans adezyonunun incelenmesi
The evoluation of streptococcus mutans adhesion on bulk fill composites
  1. Tez No: 620600
  2. Yazar: BAŞAK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ GÖKAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 4 farklı yüksek viskoziteli bulk fill kompozit materyalin, yüzey bitirme ve polisaj işlemlerinden sonra, Streptococcus mutans bakterisinin 4 saatlik inkübasyon süresi sonunda örneklerin yüzeylerine tutunan bakteri miktarlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 4 farklı yüksek viskoziteli bulk fill kompozit (X-tra fil bulk fill kompozit, Tetric EvoCeram bulk fill kompozit, SonicFill bulk fill kompozit, Filtek Bulk fill Posterior Restoratif kompozit) ve pozitif kontrol grubu olarak geleneksel nanohibrit kompozit (Tetric N-Ceram) kullanıldı. Örneklerin hazırlanması için, 6 mm çapında ve 4 mm kalınlığında silindirik teflon kalıplar kullanıldı. Negatif kontrol grubu olarak cam (lamel) malzemesi kullanıldı. Her gruptan 10 adet örnek olmak üzere, çalışmamızda toplamda 60 adet örnek hazırlandı. Hazırlanan örneklere alüminyum oksit kaplı diskler (Sof-Lex, 3M ESPE) ile polisaj yapıldı. Polisaj işleminin ardından örneklerin yüzey pürüzlülük ölçümleri profilometre cihazı (Surftest SJ-301Mitutoyo, Japonya) ile gerçekleştirildi. Örneklerin üzerlerine müsin içeren yapay tükürük eklenerek pelikıl tabakası oluşması için iki saat beklendi. Ardından örneklerin üzerlerine S. mutans süspansiyonu eklenerek 4 saat süre ile inkübasyona bırakıldı. Sürenin sonunda, oluşan koloniler sayıldı. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi, gruplar arasında yüzey pürüzlülüğü yönünden farkların değerlendirilmesi Kruskal Wallis testi ile, örneklere tutunan mikroorganizma sayısı yönünden farkların değerlendirilmesi Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) kullanılarak yapıldı. Örneklere tutunan mikroorganizma sayısı ile yüzey pürüzlülüğü arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olup olmadığı ise Spearman'ın Korelasyon testiyle değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda yüzey pürüzlülüğü ve S. mutans adezyonu değerlendirildiğinde gruplar arasında önemli farklılıklar bulundu. X-tra fil bulk fill kompozit grubu, en yüksek yüzey pürüzlülüğü ve S. mutans adezyonu miktarını gösteren grup olarak tespit edilirken, negatif kontrol grubu olan cam en düşük yüzey pürüzlülüğü ve S. mutans adezyonu değerlerini gösterdi. Test edilen tüm bulk fill kompozit gruplarının yüzey pürüzlülüğü ve S. mutans adezyonu değerlerinin, geleneksel nanohibrit kompozit grubu değerlerinden daha yüksek olduğu tespit edildi. Tez çalışmasında kullanılan tüm örnekler içerisinde, yüzey pürüzlülüğü ile S. mutans adezyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ve aynı yönlü korelasyon saptandı. Bu bulgular doğrultusunda, bulk fill kompozit materyallerin yüzey pürüzlülüğünün artması ile materyalin yüzeyine tutunan S. mutans adezyonunun arttığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate and compare Streptococcus mutans adhesion to the surfaces of samples, after 4 hours of incubation on four different high viscosity bulk fill composite materials (X-tra fil Bulk fill composite, Tetric EvoCeram bulk fill composite, SonicFill bulk fill composite, Filtek Bulk fill Posterior Restorative composite) after finishing and polishing procedures. These four different high viscosity bulk fill composite were used in our study, while conventional nanohibrid composite (Tetric N-Ceram) was used as positive control. In order to prepare the samples, teflon molds were used with a diameter of 6.0 mm and a height of 4 mm. Glass (cover glass) was used as negative control group. 10 samples were prepared for each group; adding up to total number of 60 samples. Prepared samples were polished by aliminum oxide coated abrasive discs (Sof-Lex, 3M ESPE). After polishing surface roughness of all the samples was measured by profilometer (Surftest SJ-301Mitutoyo, Japan). For two hours, samples were covered by artificial saliva which includes mucin for the formation of pellicle. Subsequently, suspension of S. mutans was added to cover the samples and left for incubation for four hours. At last, colonies of S. mutans bacteria were counted. For analyzing data statistically regarding surface roughness Kruskal wallis test was applied, whereas amount of adhesion of bacteria was tested statistically by One-Way ANOVA. Spearman Correlation test was used in order to determine whether there is a correlation between bacterial adhesion and surface roughness. With this study, statistically significant differences were found among groups in terms of surface roughness and S. mutans adhesion. X-tra fil Bulk fill composite group showed the highest surface roughness and S. mutans adhesion values whereas the negative control group; glass presented the lowest surface roughness and S. mutans adhesion values. In all of the bulk fill composite groups, experimental groups, surface roughness and S. mutans adhesion values were higher than the conventional nanohibrid composite group, positive control group. In this study, among all the groups there was a statistically significant and linear positive correlation between the surface roughness and S. mutans adhesion. With these findings, we might conclude that with the increase in surface roughness of bulk fill composite materials adhesion of S. mutans increases.