Normal işiten bireylerin odyolojik inceleme sonrası santral işitsel sisteminin kontralateral akustik stimulasyon testiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the contralateral acoustic stimulation test after audiological examination of the central auditory system of i̇ndividuals with normal hearing
  1. Tez No: 620608
  2. Yazar: SERCAN YILDIZ CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın kapsamı normal işiten bireylerin odyolojik inceleme sonrası santral işitsel sisteminin kontralateral akustik stimülasyon testiyle değerlendirilmesidir. Bu bağlamda normal işiten bireylerin belirlenmesinde bir takım kriterlere dikkat edilmiştir. Normal işitme, bir kişinin bulunduğu sosyal ortamın içinde bağımsız yaşayabilmesi ve çevresiyle iletişimini sağlayabilmesi için gerekli olduğu düşünülen işitme düzeyidir. Çalışmamızda toplam 15 birey bulunmaktadır. Tüm bireylerde her iki kulak için 5 farklı frekans değerinde eşik değerleri elde edilmiştir. Frekans değerleri 1000 Hz, 1414 Hz, 2000 Hz, 2828 Hz ve 4000 Hz olup supresyonlu eşik değerleri ölçülmüştür. Çalışmamızın amacına yönelik olarak odyolojik test sonrası tekrar aynı ölçümler yapılmıştır. Çalışma sonucunda normal işitmeye sahip bireylerde sağ ve sol kulak için yapılan ölçüm sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (P˂0.05).
Özet (Çeviri)
The scope of our study was to evaluate the contralateral acoustic stimulation tests of central auditory system after audiological examination of normal hearing individuals. In this context, attention was paid to a number of criteria for the determination of normal hearing individuals. Normal hearing is able to live independently in the social environment in which a person is found and the level of hearing is considered necessary to allow communication with its surroundings. In our study, a total of 15 individuals. 5 different frequency than the threshold value for both ears in all individuals were obtained. Frequencies are 1000 Hz, 1414 Hz, 2000 Hz, 2828 Hz and 4000 Hz is the suppression thresholds were measured. After audiological testing for the purpose of our study was carried out the same measurements again. A statistically significant difference between the measurement results for right and left ears in individuals with normal hearing on the results of the study were found (P0.05).