Sağlıklı bireylerde ultrasonografi kullanarak tendon kaymasının sayısal tespiti
Quantification of tendon gliding using ultrasonography in healthy individuals
  1. Tez No: 620657
  2. Yazar: BEYHAN KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ZİYA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Bioengineering, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
El yaralanmalarının önemli bir bölümünü oluşturan tendon yaralanmalarının tedavisi için çoğunlukla cerrahi operasyon gerekli olmaktadır. Ancak cerrahi operasyon sonrası tendonun, iyileşme döneminde gelişen komplikasyonlar nedeniyle etrafındaki dokuya yapıştığı görülür. Bu yapışma neticesinde tendonlar hareketini tam olarak gerçekleştiremez ve elde hareket kısıtları meydana gelir. Bu tip komplikasyonlar uygun fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle kısmen ya da tamamen önlenebilmektedir. Ancak uygun tedavi yönteminin belirlenmesi ve iyileşmenin objektif olarak değerlendirilebilmesi için tendon hareketinin sayısallaştırılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, benek takibi (speckle tracking) ile blok eşleme yöntemleri kullanılarak benzerlik ölçümüne dayalı FDP tendonunun yer değiştirme miktarını ölçebilen bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritma ile FDP tendonunun pasif olarak fleksiyon – ekstansiyon hareketleri esnasında distal interfalanks ekleminden kaydedilen dinamik ultrasonografi verileri analiz edilebilmektedir. Çalışmaya sekiz sağlıklı gönüllü katılmış olup, her gönüllüye ait kaydedilen üçer tane ultrasonografik verinin analiz ile elde edilen değerlerinin ortalaması hesaplanarak, kişilerin tendon yer değiştirme miktarları bulunmuştur. Ölçüm sonuçları istatistiksel olarak analiz edildiğinde ise sonuçların, ölçüm yapan kişiden bağımsız olduğu ve programın farklı kişilere ait verileri başarılı bir şekilde ayırt edebildiği görülmüştür. Bu yönüyle, yapılan çalışma tendon hareketinin objektif olarak değerlendirilmesinde hekimlere katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Surgical operations are often required for the treatment of tendon injuries that are an important part of the hand injuries. However, it is seen that the tendon adheres to the surrounding tissue due to the complications developed during the recovery period after surgical operation. Because of tendon adhesion, tendons cannot perform their movements completely and some limitations of movement ability occur in the hand. These types of complications can be prevented partially or completely by appropriate physical therapy and rehabilitation methods. However, tendon movements need to be expressed numerically to determine the appropriate treatment method and evaluate the healing level objectively. In this thesis, an algorithm that can be used to quantify the displacement of the FDP tendon by using speckle tracking and block matching methods based on similarity measurement. This algorithm can analyze the dynamic ultrasonographic data that is recorded from the distal interphalangeal joint during passive flexion–extension movements of FDP tendon. Eight healthy volunteers participated in this study. Tendon displacements of all subjects were quantified by calculating the mean values of three ultrasonographic data for each subject. When the results of measurement were statistically analyzed that was found the results were found to be independent of the person who records the ultrasonographic data and the algorithm can successfully differentiate data. In this respect, this study will provide help to physicians for getting objective evaluation about tendon movement.