Tek taraflı dudak damak yarıklı bireylerde maksiller santral kesici dişlerin 3 boyutlu görüntüleme tekniği ile karşılaştırılması
Comparison of maxillary central incisor teeth with 3D imaging technique in patients with unilateral cleft lip and palate
- Tez No: 620733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÖRGÜLÜ, PROF. DR. AYŞE TUBA ALTUĞ DEMİRALP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı dudak damak yarıklı bireylerde yarık hattının düzeltilmesi için yapılan cerrahi işlemlerin, santral dişin boyut ve formasyonuna olan etkilerinin üç boyutlu olarak incelenmesidir. Çalışmaya geç karışık dişlenme dönemi ve daimi dişlenme döneminde olan 37'si kadın, 73'ü erkek hasta olmak üzere toplam 110, tek taraflı dudak damak yarıklı hasta dahil edilmiştir. Çalışmada her iki maksiller santral dişin vestibül kron alanı, mesiodistal uzunluğu ve gingivoinsizal mesafe ölçülmüştür. Çalışmamızda yarık taraftaki santral diş ile olmayan taraftaki diş karşılaştırıldığında sıklıkla dişlerin mesiodistal uzunluğu, gingivoinsizal mesafenin ve vestibül yüzey alanlarının farklı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan ölçümler sonrasında yarık taraftaki dişe ait mesiodistal uzunluk ortalaması 8,17±0,67 mm, sağlam taraftaki mesiodistal uzunluk ortalaması 8,45±0,63 mm. Yarık taraftaki gingivoinsizal mesafe ortalaması 9,45±1,17 mm, sağlam taraftaki gingivoinsizal mesafe ortalaması 8,77±1,15mm'dir. Bunlara bağlı olarak yarık taraftaki vestibül yüzey alanı ise 85,03±12,96mm² iken, sağlam taraftaki vestibül yüzey alanı ise 79,70±13,31 mm² olarak ölçülmüştür. Buna göre yarık tarafındaki santral dişin vestibül yüzey alanı ve gingivoinsizal mesafesi daha büyükken, mesiodistal uzunluğu ise daha küçük çıkmış; yarık olmayan taraftaki santral dişte ise mesiodistal uzunluk daha büyük çıkmışken, vestibül yüzey alanı ve gingivoinsizal mesafe daha küçük çıkmıştır. Tüm verilerimiz istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Cinsiyetler arasında paremetrelerin ortalama ve standart sapma değerlerine baktığımızda; tüm verilerde erkek sayısal değerleri kadın sayısal değerlerine göre daha büyük çıkmış ancak istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmamıştır. Dudak Damak Yarıklı bireylerde yarık tarafındaki santral dişin, sağlam taraftaki santral dişe göre boyut, biçim ve şekil değişikliklerine uğradığı görülmüştür. Dental modellerin yüksek hassasiyetli bir optik 3D-Scanner ile taranıp, 3 boyutlu yazılım yardımıyla ölçülmesi ile daha güvenilir ve tekrarlanabilir sonuçlar elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to examine the effects of surgical procedures, which improve the cleft line in patients with cleft lip and palate, to the central tooth size and formation as three-dimensional. A total of 110 unilateral cleft lip and palate patients in late mixed dentition and permanent dentition period were included in this study, 37 of whom were women and 73 men. Vestibular crown area, mesiodistal diameter, and gingivoinsizal length of both maxillary incisor teeth were measured. The present study ascertained that mesiodistal, gingivoinsizal and surface areas of the teeth were frequently different as the central teeth on the cleft side and on healthy side were compared. Mesiodistal length average of tooth on the cleft side has been found as 8,17±0,67 mm and mesiodistal length average of tooth on the healthy side has been found as 8,45±0,63 mm after measurements performed. Gingivoinsizal average length on the cleft side was 9.45 ± 1.17 mm while gingivoinsizal average length on the healthy side was 8.77 ± 1,15mm. Correspondingly, vestibular surface area of the cleft side was measured as 85,03±12,96mm² while the vestibular surface area of the healthy side was measured as 79,70±13,31 mm². Accordingly, the surface area and gingivoinsizal distance of the central tooth on the cleft side were found to be larger but mesiodistal distance was found to be smaller than of the healthy side. Mesiodistal distance of the central tooth on the healthy side was found to be larger but the surface area and gingivoinsizal distance of the central tooth on the healthy side was found to be smaller. All our data was statistically significant. Observing the average and standard deviation values of the parameters between the sexes, numerical values of men were greater than of women's in all data but were not statistically significant. It was observed that the central tooth on the cleft side in cleft lip and palate patients changed form and shape in comparison to the central tooth on the healthy side. More reliable and reproducible results were obtained by scanning the dental models with high-precision optical 3D scanner and measuring them with the help of a 3D software