Avrupa yerel yönetimler özerklik şartı bağlamında Türkiye'de yerel yönetimlerin özerkliği sorunu
The Issue of the autonomy of the local administrations in Turkey in the context of 'The European charter of the local-self goverment'
  1. Tez No: 62089
  2. Yazar: ERDOĞAN GÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Türk yerel yönetimlerinin özerkliği sorununun“Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı”bağlamında incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmakta olup, Türkiye'nin uzun yıllardır merkeziyetçi bir yapıda yönetildiği, yeniden yapılanma ve özerk yerel yönetim tekliflerine, **Devletin bütünlüğünü halel gelir“, ”Devlet parçalanır“ gibi genel gerekçelerle karşı çıkıklığı vareayamna Gerçekten de yapılan inceleme sonucunda varılan nokta, söz konusu varsayımları haklı çıkarır nitelikte olmuştur. Öyle ki, günümüzde Türkiye'de kamu hizmetlerinin ancak % 12'lik kısmı yerel yönetimler tararından yapılabilmektedir. Sadece bu veri bile merkeziyetçi bir yapının ağırlığını göstermeye yetmektedir. Öte yandan yerel yönetimlerin yürütülebilir nitelikte karar alma yetkilerinin tam olmaması, organların bağımsızlığı sorunu ve mali kaynak yetersizliğinin boyutu bu kapsamda ortaya çıkan sonuçlar olmuştur. Ayrıca Türkiye'nin onayladığı ”Avrupa Yerel Yönetimler özerklik Şartı"na uyum yönünde gerekli adımları atmadığı ve Şart'ı bir nev'i Avrupa BirKği'ne girişin önkoşulu olarak algıladığı sonucuna varılmıştır. Bundan dolayıdır ki Türkiye'nin özerklik Şartı'na koyduğu çekinceleri kaldırması, halihazırda onaylamış olduğu hükümlere uygun değişiklikleri yapması ve bu suretle yerel yönetimlerini daha özerk, etkili ve verimli hizmet üretebilen kuruluşlar haline getirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consisting of three parts, aimed to observe the Turkish local administrations' autonomy problem in terms of“The European Charter of Local-Self Government ”, is based on the assumptions that Turkey has been managed with centralized government for many years and all kinds of“reconstruction”and“autonomous local administrations'' have been denied due to the general reason that the unity of the country could get harmed. In feet, the results of the survey confirm this kind of reasoning today, only 12% of the public services can be supplied by local administrations. Just this finding itself is enough to express the power of a centralized structure. On the other hand the local administrations do not have authority to carry out decisions, there are problems with the independence of legislative and judiciary powers and finally is the lack of financial sources which come out as consequences. Besides these facts, another obvious result is that Turkey is very hesitant to take the steps concerning the adaptation to ”The European Charter of Local-Self Government" which she has approved and Turkey also acknowledges the condition as a prior stipulation to become a part of the European Union. Therefore, Turkey has to remove her drawbacks on the Autonomy Charter, make the necessary changes for the decrees she has agreed upon, and accordingly, make her local administrations more autonomous in order to provide efficient and effective services for the public. 11