Diyaliz hastaları ve bakım verenlerinde stresle baş etme stratejileri, sosyal destek ve maneviyat algısının travma sonrası büyümeye etkisinin belirlenmesi
Dialysis patients and caregivers, determination of the effects of coping with stress, social support and perception of spirituality on post traumatic growth
  1. Tez No: 621108
  2. Yazar: CANAN KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma diyaliz hastaları ve bakım verenlerinde stresle baş etme stratejileri, sosyal destek ve spiritüel iyi oluş düzeylerinin travma sonrası büyümeye etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın evren ve örneklemini Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Nefroloji Bilim Dalı'nda tedavi gören 27 hemodiyaliz 17 periton diyalizi hastası (44) ve bu hastalara bakım verenler (44) oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri diyaliz hastaları ve bakım verenleri için geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Manevi İyi Oluş Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler Statistical Package for the Social Sciences 21.0 programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler; bağımsız örneklerde t testi; tek yönlü varyans analizi, Tukey testi, Pearson korelasyon ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of coping strategies, social support and spiritual well-being levels on dialysis patients and caregivers on posttraumatic growth. The population and sampling of the descriptive study consisted of 27 hemodialysis 17 peritoneal dialysis patients (44) and caregivers (44) treated in Zonguldak Bülent Ecevit University Health Research and Application Center Nephrology Department. The data of the study were used in the Personal Information Form developed for dialysis patients and caregivers, Stress Coping Styles Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Spiritual Well-Being Scale, Post Traumatic Growth Scale. The collected data were evaluated in Statistical Package for the Social Sciences 21.0 program. Descriptive statistics in data analysis; t test in independent samples; one way variance analysis, Tukey test, Pearson correlation and linear regression analysis were used.