Menkul kıymetlerin vergilendirilmesi
Taxation of security incomes
- Tez No: 621132
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde gelişme sürecini tamamlamış veya bu süreci yaşayan ülkelerin tamamına yakınında sermaye piyasası düzenlemeleri tasarrufların menkul kıymetlere yatırılmasını teşvik edici hükümler taşımaktadır. Menkul kıymet gelirlerinin vergilendirilmesi gün geçtikçe önem kazanan ve hem gerçek kişi hem de kurumsal yatırımcılar bakımından karar verme aşamasında belirleyiciliği olan bir husus olarak dikkati çekmektedir. Diğer taraftan, yatırımcı portföyünün genişletilmesi ve sermaye piyasasının toplam tasarruflardan daha fazla pay alması noktasında vergilendirme rejiminin yapısı hayati bir role sahiptir. Ülkemizde birbirine benzeyen yatırım araçları arasında bile farklı vergilendirme düzenlemelerinin uygulanması ve bu düzenlemelerin karmaşıklığının yanı sıra sık sık değişmekte olması vergilendirme rejimine olan güveni sarsmaktadır. Çalışmanın temel amacı, genel yapısı itibariyle karmaşık olan bu konuyu açıklığa kavuşturmak, özellik arz eden ve gerek doktrinde, gerekse de yargı kararlarında tartışma konusu olan sorunlu noktalara temas edip bunlarla ilgili çözüm önerileri getirmektir.
Özet (Çeviri)
Today in almost all of the developed or developing countries, capital market regulations have provisions that encourage savings to be invested in securities. The taxation of security incomes make a point of a subject that has become increasingly important and which has a decisive impact on both individual and institutional investors during their decision making process. On the other hand, the structure of taxation has an essential role for expanding investor portfolio and letting the capital markets gain a larger share from total savings. In our country, applying different tax regulations even to similar financial instruments, the complexity of these regulations and frequently amending of tax laws, damage the reality of taxation regime. The main purpose of this study is to clarify this structurally complex matter and propose solutions accordingly by pointing out problematic points, which are characteristics and subject to discussion in both doctrine and judicial decisions.