Farklı üniversal bond sistemlerinin zamana bağlı sitotoksisitelerinin xCELLigence yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cytotoxicity of different universal bonds using xCELLigence system
  1. Tez No: 621185
  2. Yazar: SEVİM ATILAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SÜRMELİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı üniversal adeziv sistemlerin, L929 fare fibroblast hücreleri üzerine sitotoksik etkilerinin zamana bağlı değişimini gerçek zamanlı hücre analizi (xCELLigence) yöntemi ile değerlendirilmesidir. Sitotoksisite açısından değerlendirilecek bondlar 6 farklı gruba ayrıldı. Grup 1 Kontrol, Grup 2 G-Premio Bond (GC Europe, Belçika), Grup 3 Üniversal Bond Quick (Kuraray, ABD), Grup 4 Tokuyama Üniversal Bond (Tokuyama, ABD), Grup 5 Prime&Bond Üniversal (Dentsply Sirona, ABD), Grup 6 Single Bond Üniversal (3M ESPE, ABD) şeklinde oluşturuldu. Bütün materyaller 72 saat Dulbecco'nun modifiye Eagle medyumu (DMEM) solusyonunda inkübe edildi. L929 hücre süspansiyonu E-plate 96'nın her bir kuyucuğuna 100 µL olacak şekilde ekildi ve sitotoksisitesine bakılacak olan adeziv sistemler uygulandı. xCELLigence cihazı ile elde edilen değerler 72 saat boyunca her 15 dk'da bir monitörize edildi. Veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Post-Hoc Tukey testi ile değerlendirildi. Sitotoksisite değerleri açısından kullanılan beş farklı üniversal adeziv sistemin karşılaştırılmasında farklı zamanlarda (24s, 48s ve 72s) yapılan ölçümlerde anlamlı fark bulunmuştur (p < 0.05). Karşılaştırılan gruplar arasında en az sitotoksik etkiyi G-Premio Bond; en fazla sitotoksik etkiyi ise Tokuyama Üniversal Bond göstermiştir. Üniversal adeziv sistemler kullanılarak yapılan tedavilerde canlı hücrelere karşı sitotoksik etki gözlemlenebilir. xCELLigence cihazı ile sitotoksisite değerlendirilmesi güvenilir bir yöntem olmakla birlikte farklı sitotoksisite tespit yöntemleri ile de sonuçların uyumluluğu desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study was to explore cytotoxic effects of five different universal bonding agents on mouse fibroblast cell lines (L929). Five universal bonding agents (G-Premio Bond, Tokuyama Universal Bond, Universal Bond Quick, Single Bond Universal, Prime&Bond Universal) that including various components were used with a real-time cell analyzer (RT-CES, xCELLigence; Roche Applied Science, Mannheim, Germany, and ACEA Biosciences, San Diego, CA, USA). L929 fibroblasts cell lines (ATCC ® CRL-6364) were cultured in Dulbecco's modified Eagle's medium (DMEM) and supplemented with 10% fetal bovine serum (FBS) and 1 % antibiotics (100 IU/ mL penicillin-streptomycine). The assay was performed E-plate 96 and monitored every 15 min for 72 h. Statistical analysis was performed using ANOVA and Tukey's tests. All tested universal bonding agents showed statistically significant difference cytotoxicity values in three different time periods (24h, 48h, 72h) (p < 0.05). Among the groups compared, G-Premio Bond showed the least cytotoxic effect; and Tokuyama Universal Bond showed the most cytotoxic effect. Different times of all universal dentin bonding systems significantly increased the count of viable cells compared to the control group (p < 0.05). In treatment using universal dentin bonding system it can be observed cytotoxic effect to live cells. The evaluation of cytotoxicity with xCELLigence device is a reliable method and should be supported by new studies on this subject.