Farklı pH değerlerine sahip adeziv materyallerin sitotoksisitelerinin hücre kültürü ortamında değerlendirilmesi
Evaluation of the cytotoxicity of adhesive materials with different pH values in a cell culture media
- Tez No: 958387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELLİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı pH değerlerine sahip adeziv sistemlerin, L929 Fare Fibroblast hücreleri üzerine sitotoksik etkilerinin değerlendirilmesidir. Materyal Metot: Sitotoksisite açısından değerlendirilecek adezivlere All-Bond Universal (Bisco), G-Premio Bond (GC), Bond Force II (Tokuyama), Clearfil Universal Bond Quick (Kuraray) herhangi bir polimerizasyon işlemi uygulanmamıştır ve adezivler farklı dilüsyonlarda (%0,1, %0,01, %0,001 ve %0,0001) kullanılmıştır. L929 hücreleri her bir kuyucuğa 3x103 hücre yer alacak şekilde 90 µl besiyeri içinde ekim yapıldıktan sonra 10 µl adeziv materyal ilave edildi. Materyallerin toksisite değerleri 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyonun ardından MTT testi kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Verilerin değerlendirilmesi için iki yönlü varyans analizi, anlamlı bulunan gruplarda ise Bonferroni post-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the cytotoxic effects of adhesive systems with different pH value on L929 Mouse Fibroblast Cell. Materials and Methods: The adhesives to be evaluated in terms of cytotoxicity All-Bond Universal (Bisco), G-Premio Bond (GC), Bond Force II (Tokuyama), Clearfil Universal Bond Quick (Kuraray) were not subjected to any polymerization process and were used in different dilutions (%0,1, %0,01, %0,001 ve %0,0001). L929 cells were seed at 3x10 cells per well in 90 of medium, and then 10 of adhesive material was added. The toxicity values of the materials were measured at 24, 48 and 72 hours of incubation using the MTT assay. Results: Two-way anova was used to evaluate the data and Bonferroni post-test was used for statistically significant groups.