Hiyatal herninin endoskopik tanısında derin sedasyonun etkisi
The effect of deep sedation in endoscopic diagnosis of hiatal hernia
- Tez No: 622161
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Endoskopi sırasında hastanın yapılan işleme uyumsuzluğu hiyatal herni tanısının konulmasında zorluklara neden olmaktadır. Bu çalışmada öksürme veya öğürme vb. sebeplerle ölçüm noktalarındaki kaymaları önlemek için hiyatal herninin endoskopik tanısında derin sedasyonun etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ocak 2016-Şubat 2019 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı'nın veri tabanında 10359 ardışık hastanın endoskopi kayıtları retrospektif tarandı ve 18 ve daha yukarı yaşta çeşitli endikasyonları olan 4083 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada 4 hasta grubu olup; derin sedasyon alan (n = 2009) ve almayan hasta grupları (n = 2074) tecrübeli (n = 2009) ve tecrübesiz endoskopistlerin (n = 2074) alt gruplara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Compliance of the patient with endoscopic examination may significantly affect the diagnosis of hiatal hernia (HH). In this study, it was aimed to investigate the effect of deep sedation to prevent changes on the anatomical landmarks due to movements caused by coughing or retching etc. Endoscopy records of 10359 sequantial patiens were screened in the database of Gazi University Faculty of Medicine Department of Gastroenterology between January 2016- February 2019 and 4083 patients with various indications aged 18 and over were included in the study. There were four patient groups; deep sedated (n=2009) and non-sedated patient groups (n=2074) were divided into subgroups of experienced (n=2009) and inexperienced endoscopists (n=2074). The prevalence of HH was 11,7% in all patients, and the frequency of HH was lower in the deep sedated group than in the non-deep sedated group (7,2% vs.