Acil servise başvuran akut kalp yetmezliği hastalarının acil servis tedavilerinde CO2 değerlerindeki değişimin (delta CO2) araştırılması
Investigation of the change in CO2 values (delta CO2) in treatment of acute heart failure patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 622168
  2. Yazar: DUYGU FEREK EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp yetmezliği ile acil servise başvuran hastalarda öncelikli olarak değerlendirilmesi ve çözülmesi gerek sorunların başında doku oksijenizasyonu ve perfüzyonu gelmektedir. PCO2, hastaların hem doku perfüzyonunu hem de solunum durumunu gösteren ve kan gazından kolaylıkla elde edilebilen bir değerdir. Bu çalışmanın amacı, acil serviste yapılan kalp yetmezliği tedavisi ile PCO2 ve serumCO2 değişimini ve bu değişimin kötü sonlanım ile birlikteliğini araştırmaktır. Materyal ve Metot: 3. basamak bir üniversite hastanesinin acil servisinde kalp yetmezliği ile tedavi edilen erişkin hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların başvurudaki PCO2 ve serumCO2 değerleri ile 6 saatlik tedavi sonrası PCO2 ve serumCO2 değerleri ölçüldü ve değişim hesaplandı. Hastalar OHFRS'ne göre düşük, orta ve yüksek riskli olarak gruplara ayrıldı. Bu gruplardaki CO2 değişimi ve bu değişimin kötü kardiyak olay ile ilişkilisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 90 hasta dahil edildi. Hastaların 51'i erkek ve 39'u kadındı. OHFRS'ne göre düşük riskli grupta 5 (%5,6), orta riskli grupta 23 (%25,6) ve yüksek riskli grupta 62 hasta (%68,9) mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Tissue oxygenation and perfusion are the primary problems that need to evaluated and solved in patients admitted to the emergency department with heart failure. PCO2 is a value that shows both tissue perfusion and respiratory status of patients and can be easily obtained from arteriel blood gas. The aim of this study is to investigate the delta PCO2 and delta serumCO2 values with the treatment of heart failure in the emergency room and the association of this change with poor outcome. Material and Method: Adult patients treated due to heart failure in the emergency room of a tertiary university hospital were included in the study. PCO2 and serumCO2 values of the patients at admission and PCO2 and serumCO2 values after 6 hours of treatment in the emergency department were measured and the change was calculated. The patients were divided into groups as low, medium and high risk according to OHFRS. The change in CO2 values in these groups and the relationship between this change and major advers cardiac event were investigated. Results: 90 patients were included in the study. 51 of the patients were male and 39 were female. According to OHFRS, there were 5 (5.6%) in the low-risk group, 23 (25.6%) in the medium-risk group and 62 (68.9%) in the high-risk group. After 6 hours of treatment, delta PCO2 and delta serumCO2 are on the rise and are statistically significant.