Üniversite öğrencilerinin temel afet bilinci bilgi düzeyleri (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi örneği)
Basic disaster awareness levels of university students(Çanakkale Onsekiz Mart University case)
- Tez No: 622412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinin temel afet bilinci bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu değerlendirme sonucunda üniversite bünyesinde verilecek temel afet bilinci konulu eğitim faaliyetlerine katkıda bulunmaktır. Araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırma olup Şubat-2017 / Temmuz-2017 tarihleri arasında yüz yüze anket yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde bulunan fakülte öğrencileri, örneklemi ise bu fakültelerde aktif olarak öğrenim gören ve anketi yanıtlayan öğrenciler oluşturmuştur. Literatür taraması yapılarak hazırlanan anket formu, 5 temel bölümden ve toplam 54 sorudan oluşmaktadır. Araştırma sonucunda; yaşı büyük olan öğrencilerin yaşı küçük olan öğrencilere göre ve üst sınıftaki öğrencilerin yeni öğrencilere göre temel afet bilinçleri (TAB) %1 önem düzeyine göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the basic disaster awareness levels of Çanakkale Onsekiz Mart University students and to contribute to the basic disaster awareness training activities within the university as a result of this evaluation. This is a descriptive study. Between February-2017 / July-2017, face to face survey was conducted. The research population was included in the faculties at Çanakkale Onsekiz Mart University and the sample was composed of students who were actively studying in these faculties. A questionnaire was prepared by a literature review. The questionnaire consists of 5 basic parts and a total of 54 questions. As a result of the research; according to 1% the importance level, basic disaster consciousness (BDC) score was found higher in older age students than younger students and students in the upper class than the new students.