Hemşirelik bakım kalitesinin hasta ve hemşireler tarafından algılanması
Perception of nursing care quality by patients and nurses
  1. Tez No: 622532
  2. Yazar: DERYA GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ZAYBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelik bakım kalitesinin hasta ve hemşireler tarafından algılanmasını belirlemek amacıyla, tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Metot: Araştırma Uzunköprü Devlet Hastanesi'nde 1 Nisan- 15 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini araştırma tarihlerinde, araştırmanın yapıldığı hastanede yatan hastalarla, hastanede çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini de araştırma tarihlerinde araştırma için ulaşılabilen, tedavi gören 18 yaş ve üzerinde, en az iki gece yatarak tedavi görmüş, herhangi iletişim engeli olmayan, bilinci açık, çalışmaya gönüllü olan 100 hasta ve klinikte en az iki aydır çalışan, çalışmaya katılmayı kabul eden 75 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, birey tanıtım formu ve bakım davranışları-24 ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik, dağılımlar, Mann Whitney U, Kurskall Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular:Araştırma sonucunda, çalışmamıza katılan hemşirelerin çoğunun (%64.0) 21-30 yaş grubunda olduğu, büyük çoğunluğun (%77.3) kadın ve lisans mezunu (%66.7) olduğu ve çoğunun (61,3) bekar olduğu, çalışmamıza katılan hastaların ise çoğunun (%62.0) 60 yaş ve üzeri olduğu, büyük çoğunluğun (%72.0) kadın ve ilkokul mezunu (%89.0), evli olduğu (%78), yarısından fazlasının(%67) ev hanımı olduğu ve (%55) gelirinin giderden az olduğu belirlenmiştir.Araştırma bulgularında hastaların bakım davranışları ölçeği puan ortalaması; toplam ölçekte 5.61±0.55 ve hemşirelerin puan ortalaması 5.23±0.50 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Perception of Nursing Care Quality by Patients and Nurses Objective:To determine the perceptions of nursing care quality of patients and nurses working at Uzunköprü State Hospital. Method:The study was conducted in Uzunköprü State Hospital between April-November 2019.The study was conducted with 100 patients who were hospitalized at age 18 and over, who had been hospitalized for at least two nights, had no communication disabilities, were conscious, volunteered for the study and 75 nurses who had been working in the clinic for at least two months and volunteered to participate in the study.Data were collected with descriptive characteristics of patients and nurses and care behaviors-24 scale forms.In the evaluation of the data; Percentage, mean, Mann Whitney U, Kruskal Wallis tests were used.