Dijital ve alçı modellerde yapılan diş boyutu ve ark genişliği ölçümlerinin güvenilirliği, tekrarlanabilirliği ve ölçüm sürelerinin karşılaştırılması
Comparision of reliability, reproducibility and measurement time of the tooth-width and arch-width measurements on digital and plaster models
- Tez No: 622673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI TÜRKÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğru bir teşhis ve tedavi planlaması için, hastalardan elde edilen ortodontik kayıtlara ihtiyaç vardır. Ortodontik çalışma modelleri, bu kayıtların ayrılmaz bir parçasıdır. Dijital ortodontik modellerin teşhis ve tedavi planlamasında kullanımı gelişen yazılım ve donanım teknolojilerinin getirdiği avantajlar ile giderek yaygınlaşmaktadır. Fakat halen, alçı modeller üzerinde yapılan direkt ölçümler“altın standart”olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, alçı modellerin taranması ile elde edilen dijital modellerde, diş boyutu ve ark genişliği ölçümlerini, güvenilirlik, tekrarlanabilirlik ve ölçüm süresi yönünden alçı modeller ile karşılaştırmaktır. Araştırmamızın gerecini, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı' na başvuran Sınıf I (30 adet), Sınıf II (30 adet) ve Sınıf III (30 adet) maloklüzyona sahip bireylerin tedavi başı modelleri ve bu modellerin taranmasıyla oluşturulan dijital modeller oluşturmaktadır. Çalışmada yapılan ölçümleri; dişlerin meziyo-distal genişlikleri, köpek dişleri ve 1. büyük azı dişleri arası mesafeler oluşturmuştur. 28 adet ölçüm 1 araştırıcı tarafından 3 defa hem alçı modelde dijital kumpas ile hem de dijital modellerde tekrarlanmış ve ölçüm sürelerine bakılmıştır. Dijital model ve alçı model ölçümleri karşılaştırıldığında, sınıf içi korelasyon katsayısı değerlerine göre %95 güven aralığı içinde dijital modelde ölçüm güvenilirliği kanıtlanmıştır. Ölçümler arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Ölçüm süresi yönünden değerlendirildiğinde ise dijital modelde zaman kazancının istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For orthodontic diagnosis and treatment planning, orthodontic records are essential and orthodontic models are an indispensable part of these records. Usage of digital orthodontic models in diagnosis and treatment planning becomes more prevailing with the ongoing developments in software and hardware technologies. Meanwhile, direct measurements on plaster models have still been“the golden standard”. The aim of this study was to compare the reliability, reproducibility and measurement time of tooth-width and arch-width measurements of plaster models and digital models. This study involves plaster and digital models of 90 patients (30 Class I, 30 Class II, 30 Class III) from the archives of Orthodontic Department at Gazi University Faculty of Dentistry. Tooth-width and arch-width measurements were made on both model sets. A digital caliper was used to measure each plaster model and the software was used to measure digital models. For each model all measurement times were recorded. All measurements were repeated 3 times by the same researcher. There were no differences between plaster and digital models for reliability. Differences between measurements on digital and plaster models were not found significant. Measurements on digital models were significantly faster than plaster models.