A case study on the willingness to communicate and intrinsic motivation of foreign language students taking online conversation classes through the use of Live Learning Program (LLP)
Canlı Öğrenme Programı yoluyla çevrimiçi konuşma sınıflarında yabancı dil öğrenen öğrencilerin iletişim kurma istekliliği ve iç motivasyonları üzerine bir örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 622672
  2. Yazar: SELİN ÇELİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR SAVAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Uluslararası bir dil olarak, Ġngilizce, iletiĢim amaçları için birinci, ikinci ya da yabancı bir dil olarak üç yüz yirmi sekiz milyonun üzerinde insan tarafından kullanılmaktadır (Richards & Burns, 2012). Bu durumda, Ġngilizce öğretmenin amaçlarından biri, dili çevrimiçi öğrenme için kullanma becerisi haline gelmiĢtir. Bu mevcut çalıĢma, özel bir dil okulunda çevrimiçi konuĢma dersleri veren araĢtırmacı öğretmenin derslere yönelik tutmuĢ olduğu günlük üzerindeki düĢüncelerini ve bu derslere katılım sağlayan öğrencilerin Çevrimiçi Öğrenme Programı hakkındaki görüĢlerini araĢtırmaktadır. Özel bir dil okulu tarafından hafta içi akĢamları gerçekleĢtirilen bu konuĢma sınıfları Çevrimiçi Öğrenme Programı (LLP) olarak adlandırılır. Öğrenciler, bu dersleri Ġngilizce pratik yapmak ve konuĢma becerilerini geliĢtirmek için çevrimiçi bir öğrenme ortamında eĢzamanlı olarak vii alırlar. Dersler, Çevrimiçi Öğrenme Programı üzerindeki Orta-Seviye yeterlilik düzeyi sınıflarında çevrimiçi Ġngilizce dil dersleri alan az sayıdaki öğrenciye sunulmaktadır. Bu çalıĢmanın amacı, Çevrimiçi Öğrenme Programı aracılığıyla konuĢma sınıflarını yöneten öğretmenin yansıtıcı düĢüncelerini ve öğrencilerin Çevrimiçi Öğrenme Programı üzerinde yürütülen konuĢma derslerine yönelik görüĢlerini incelemektir. Bu bağlamda, yansıtıcı bir öğretmen günlüğü ve öğrenci görüĢmeleri üzerinden veri toplanarak niteliksel bir vaka çalıĢması yürütülmüĢtür. AraĢtırmacı öğretmen, Çevrimiçi Öğrenme Programı üzerinde yürütülen konuĢma dersleri sırasındaki deneyimlerini ve öğretme ve öğrenme sürecini keĢfetme ile ilgili düĢüncelerini yansıtan durumlarla ilgili ayrıntılı notlar almak için bir günlük tutmuĢtur. KonuĢma sınıflarında sekiz hafta boyunca devam eden görüĢmeler (her görüĢme yaklaĢık bir saat sürmüĢtür) beĢ öğrenci ile gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleĢtirilmiĢtir ve bu görüĢmeler kaydedilerek kelimesi kelimesine yazıya dönüĢtürülmüĢtür. Bu bulgular ıĢığında, çalıĢma, Çevrimiçi Öğrenme Programı üzerindeki konuĢma sınıflarının, bu öğrenme programının etkili tasarımı ve öğrenci ile eğitmen ve öğrenci ile öğrenci arasındaki etkileĢimi açısından dil öğrenimine çeĢitli avantajlar sunduğunu ortaya koymuĢtur. ÇalıĢma; öğrencilerin Çevrimiçi Öğrenme Programına karĢı duyduğu ilgiyi, konuĢma sınıflarından memnuniyetlerini ve Çevrimiçi Öğrenme Programı üzerindeki Ġngilizce konuĢma sınıflarının zaman kazandırıcı, motive edici ve uygun maliyetli olması açısından bu derslerin entegrasyonu hakkında öğrencilerin pozitif bakıĢ açılarına sahip olduğunu ortaya çıkarmıĢtır. Öğretmen günlüğünün yansıtıcı notlarından ve öğrenci görüĢmelerinden elde edilen bulgular, öğrencilerin çevrimiçi dersleri yüz yüze yapılan geleneksel derslere tercih ettiklerini de göstermiĢtir. Buna ek olarak, çalıĢma; çevrimiçi konuĢma sınıflarının yararlı ve eğlenceli etkinlikleri ve çevrimiçi rahat bir ortamda öğretmen viii ve öğrencilerle kurulan güçlü etkileĢim açısından Çevrimiçi Öğrenme Programının öğrencilere faydalı olduğunu ortaya koymuĢtur. Bu durum çalıĢması, çevrimiçi öğrenme ortamının avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya çıkararak, çevrimiçi öğrenme ile ilgili gelecekte yapılacak benzer çalıĢmalara katkı sağlayacaktır. AraĢtırma bulgularıyla desteklenen öğretmenin yansıtıcı görüĢleri, araĢtırmacıdan ve öğrencilerden toplanan verilere dayanarak baĢarılı bir çevrimiçi öğrenme için dikkate alınması gereken unsurlar hakkında araĢtırmacıları bilgilendirmeyi amaçlamıĢtır. Ayrıca; öğrenci görüĢleri, etkili konuĢma sınıflarının çevrimiçi dil öğrenme programları aracılığıyla baĢarılı bir Ģekilde planlanması ve uygulanması için var olan bilgi tabanına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
As an international language, English, is used by more than three hundred twenty eight million people (Richards & Burns, 2012) as a first, second, or foreign language for communicative purposes. This being the case, one of the aims of teaching English has become the ability to use language for online learning. The present research analyzes the teacher reflections recorded in a diary belonging to the teacher responsible of conducting online English conversation classes and also investigates the students' opinions relating to the Live Learning Program (LLP) conversation classes conducted at a private online language school. These LLP conversation classes which are conducted on weekday evenings are named as“LLP”by the private language school. Students take these courses synchoronously in an x online learning environment in order to practice their English and their conversation skills. The lessons are offered to a small number of students taking online English language lessons in a Pre-Intermediate proficiency level classroom on LLP. The purpose of this study is to investigate the reflections of the teacher conducting conversation classes through the LLP and to explore the opinions of the students towards LLP conversation classes. In this sense, a qualitative case study was conducted by gathering data through a reflective teacher diary and student interviews. As a researcher teacher, I kept a diary to take detailed notes about my reflections entailing my particular experiences and exploration of the teaching and learning process during the LLP conversation classes. The interviews (each interview lasted around one hour) were conducted with five students on a voluntary basis throughout eight weeks in the conversation classes and they were recorded and transcribed verbatim. In the light of findings, the study revealed that LLP conversation classes offered various advantages to language learning in the way of the effective design of LLP, interaction between student and instructor, and between student and student. The overall findings of the study revealed that the students were very interested in LLP and pleased with the conversation classes and they had positive views on the integration of online English classes on the LLP because of its being time saving, motivating and cost saving. The findings emerged from the teacher‟s reflective diary notes and the interviews also showed that students prefer online lessons to face-to-face classes. In addition to these findings, the study revealed that these online conversation classes were very beneficial to students in terms of enjoyable and useful online conversation activities and their enhanced interaction with the instructor and peers in an online comfortable environment. This case study may contribute to similar future research studies of online learning by revealing the advantages and disadvantages of the online learning environment. The teacher xi reflections assisted with the results attempts to inform researchers of the factors that need to be taken into account, and presents recommendations for successful online learning based on the data collected from the researcher and the students. Student opinions can also contribute to a knowledge base for successful planning and implementation of effective conversation classes through online language learning programs.