Örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerine etkisi Diyarbakır il afet ve acil durum müdürlüğü örneği
The effect on organizational culture organizational context Diyarbakır province protection and emergency directorate examination
  1. Tez No: 622742
  2. Yazar: SERKAN BAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER SEZAİ ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Örgütler açısından içinden geçtiğimiz zaman aralığı itibarı ile her geçen gün gelişen teknoloji, değişen çevre koşulları, küreselleşmenin de etkisiyle neredeyse dünyadaki ticari sınırlarında ortadan kalmasıyla; yaşanan küresel ekonomik krizlerin tüm dünyayı etkilemesi ve oluşan ağır şartlarının getirdiği rekabet ortamında, işletmelerin hayatlarını devam ettirebilmelerini ve faaliyetlerini sürdürmelerini güçleştirmektedir. Bu nedenle örgütler kuruluş aşamasından itibaren belirledikleri hedeflere ulaşabilmeleri açısından; örgütün faaliyetleri uygun çok iyi politika ve stratejiler belirlemek ve girdilerini çok etkin ve verimli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Aynı alanda faaliyet gösteren bütün örgütlerin ürettikleri mal hizmetlerin girdileri aynı olabilir; üretim süreci başladıktan sonra bu girdileri farklı çıktılara dönüştürmek ve artı değer katmak örgütlerin sahip olduğu nitelikli insan kaynaklarına bağlıdır. Bugün itibarı ile örgütler bu nitelikli insan kaynağının kendilerine sağlayacağı pozitif yönlü katkının farkına varmışlardır. Dünyadaki büyük ve kurumsal firmalar artık insan kaynakları politikaları için azımsanmayacak paralar harcamaktadırlar. İş görenlerin veya çalışanların öneminin anlaşılması ve örgütsel hedef ve başarılarda bireyin oluşturduğu artı değerin farkına varılmasıyla birlikte örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık gibi bir biriyle ilişkili olan kavramların önemi artmıştır. Bu noktadan hareketle bu bilimsel çalışmanın amacı, örgüt kültürü ve örgüsel bağlılık kavramalarını detaylı bir şekilde açıklamak daha sonra bu iki kavramın birbiriyle olan ilişkisini değişik boyutlarıyla incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde; örgüt kültürü konusuna değinilmiştir; örgüt kültürünün tanımı, örgüt kültürünün öğeleri ve modelleri konusunda bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; örgütsel bağlılığın tanımı, önemi, örgütsel bağlılığın sınıflandırmaları, sonuçları, etkileri ve konularına değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümde örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise bu yapılan araştırmayı desteklemesi amacıyla; örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik kamu sektöründe faaliyet gösteren 'Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün' çalışanlarına yönelik olarak hazırlanan anketin, toplanan verilerinin bulgu ve analizlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing technology with each passing day as we go through in terms of time interval organizations, changing environmental conditions, globalization also in the disappearance almost world trade barriers under the influence; experienced global economic crisis affecting the whole world and the competitive environment brought about by the severe conditions occurring, businesses makes it difficult to continue their activities and be able to move on with their lives. There fore, in terms of reaching their objectives from the organizations the foundation stage; the organization's activities are required to use and very convenient to determine the best policies and strategies into their very effective and efficient way. operating in the same field can also produce the goods they entered the service of the whole organization; once the production process to convert it to different output and input plus owned by adding value to the organization it depends on qualified human resources. As of today there is a positive contribution to their organizations shall provide to them the difference of these qualified human resources. And now the world's large corporate firms are spending substantial sums of money to human resources policies. Understanding the importance of the business or employees who agreed with the surplus value created by individual differences in organizational goals and achievements with increased importance of concepts such as those associated with an organizational culture and organizational commitment. The aim of this scientific work from this point to the, then explain these two concepts mesh commitment and understanding of organizational culture is to examine in detail the various aspects of the relationship with each other. In the first part of the study; It has addressed the issue of organizational culture; The definition of organizational culture are given information about the items and models of organizational culture. In the second part of the study; The definition of organizational commitment, importance, classification of organizational commitment, results, effects and issues are dealt with. In the third part of the study describes the relationship between organizational culture and organizational commitment. In the last part of the study in order to support the research that made; operating in the public sector in order to determine the impact of organizational culture on organizational commitment 'Diyarbakır Provincial Disaster and Emergency Directorate' The questionnaire prepared for the work is devoted to the findings and analysis of the data collected.