Küreselleşme ve Türkiye'ye yansımaları
Globalizing and it's reflection upon Turkey
- Tez No: 62291
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET KÜRESELLEŞME VE TÜRKİYE'YE YANSIMALARI MERAL, Orhan Yüksek Lisans Tezi Kamu Yönetimi Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Halil ÜLKER Mayıs 1998.190 Sayfa. Bu tez çalışmasının amacı: küreselleşmenin, dünya üzerindeki: ekonomik, siyasi ve kültürel sonuçlarının incelenmesi ve bunların sebep olduğu etkilerin, Üçüncü Dünya ülkeleriyle birlikte, Türkiye'deki mevcut sisteme yansımalarının seviyesinin ve sonuçlarının değerlendirilmesidir. Küreselleşme ve Türkiye'ye yansımaları konusu ; altı bölümde incelenmiştir. Bunlar: 1. Giriş, 2. Dünyanın Eski Ekonomik Düzeni, 3. Dünyanın Yeni Ekonomik Düzeni, 4. Siyasal Yapıdaki Düzenlemeler, 5. Kültürel Etkileşimler, 6. Sonuç, Değerlendirme ve Öneriler, Küreselleşme adı ile dünya' ya empoze edilen yeni dünya düzeninin: 1980'lerin başından bu yana; ekonomik, siyasi ve kültürel yönlerden yarattığı sonuçları değerlendirilmiştir. Bu dönemde: azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden: çeşitli şekillerde ve özellikle borçlanma ve sermaye piyasalarının serbestleştirilmesiyle, rant yaratılması sonucu; Batı' lı gelişmiş ülkeler yönünde, büyük kaynak transferlerinin gerçekleştiği tespit edilmiştir. Ayrıca: azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde; siyasi yapılanma ve kültürel farklılıklar yaratılmış ve sosyo-ekonomik dengeler alt-üst edilmiştir. Bu sonuçların: gelecek yıllarda da artarak devam edeceği değerlendirilmiş olup; küreselleşmenin ve yeni dünya düzeninin ; Türkiye için yararlı olmadığı ve ileriye dönük olarak da yararlı sonuçların yaratılamayacağı sonucuna varılmıştır. Türkiye için; ulusal politikaların uygulanmasının faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY GLOBALIZING AND IT'S REFLECTION UPON TURKEY MERAL,Orhan Master Of Arts Thesis Public Management Department The Advisor Of The Thesis: Prof Dr.Halil ÜLKER May, 1998 190 p. The purpose of this study is to examine the ecomomic, political and cultural outcomes of globalizing in the world. The thesis evaluates the influence of these reason with the level and results of the reflection upon the present system in Turkey, and under-developed countries as well. The subject globalizing and it's reflection upon Turkey has been studied in six sections. They are: 1. Introduction, 2. The old system of the World, 3. The new system of the World, 4. Reforms ( Arrangements) on Political structure, 5. Cultural interactions, 6. Result, Evaluation and Sugestion, Globalizing has been identified as the results of economic, political and cultural aspects of the new world system which has been going on since early 1980s. İn this period, source transfer has been made to the developed Western countries from under-developed countries. This has been done in various from under-developed countries. This has been done in various ways, such as giving credits and making big profits by the help of leaving financial market free. İn under-developed and developing countries, political formation and cultural differences were created and socio-ecomomic balance got upside down. It's been estimated that these results will go on increasing in the following years, it's thought that globalizing and the new system of the world is not advantageous for Turkey and won't have advantageous results in the coming year, either, it's suggested that the mixed economy model which was used in the previous years should be updated and put into practice in order to get advantageous aspects for Turkey.