İlköğretim müfettişlerinin niteliklerinin görünümü
The Vision of qualities of primary education supervisors
- Tez No: 62296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİP CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET İLKÖ?RETİM MÜFETTİŞLERİNİN NİTETLİKLERİNİN GÖRÜNÜMÜ Erkan, AK Yüksek Lisans, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Talip CAN Aralık 1998, xviü+ 127 sayfa Bu araştırmanın amacı, İlköğretim Müfettişlerinin kişisel, mesleki ve liderlik niteliklerine ilişkin; ilköğretim okulu yönetici, öğretmen ve müfettişlerinin görüşünü ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. 1. a) İlköğretim müfettişleri, yöneticileri ve öğretmenleri, müfettişlerin kişisel niteliklerini nasıl görmektedirler? b) İlköğretim müfettişlerinin, yöneticilerin ve öğretmenlerin müfettişlerin kişisel niteliklerine ilişkin görüşleri arasında anlamlı fark var mıdır? 2. a) İlköğretim müfettişleri, yöneticileri ve öğretmenleri, müfettişlerin mesleki niteliklerini nasıl görmektedirler? b) İlköğretim müfettişlerinin, yöneticilerin ve öğretmenlerin müfettişlerin mesleki niteliklerine ilişkin görüşleri arasında anlamlı fark var mıdır? 3. a) İlköğretim müfettişleri, yöneticileri ve öğretmenleri, müfettişlerin liderlik niteliklerini nasıl görmektedirler? b) İlköğretim müfettişlerinin, yöneticilerin ve öğretmenlerin müfettişlerin liderlik niteliklerine ilişkin görüşleri arasında anlamlı fark var mıdır? 4. Sınıf öğretmenlerinin, branş öğretmenlerinin, yöneticilerin ve ilköğretim müfettişlerinin, müfettişlerin kişisel, mesleki ve liderlik niteliklerine ilişkin görüşlerinde kıdem, cinsiyet ve eğitim durumlarına göre anlamlı bir fark var mıdır? 5. Müfettişlerin kişisel, mesleki ve liderlik niteliklerine ilişkin, sınıf öğretmenlerinin ve branş öğretmenlerinin görüşleri arasında anlamlı bir fark var mıdır? 6. İlköğretim müfettişlerinin kişisel, mesleki ve liderlik niteliklerine ilişkin öğretmen görüşleri arasında, öğretmenlerin görmüş oldukları teftiş sayısına göre anlamlı bir fark var mıdır?Araştırmada kullanılan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“İlköğretim Müfettişlerinin Görünümü”anketinin 12 ilköğretim okulunda görevli 72 branş öğretmenine, 27 ilköğretim okulunda görevli 54 yöneticiye, 15 ilköğretim okulunda görevli 165 sınıf öğretmenine ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli 26 ilköğretim müfettişine uygulanması sonucu elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde tablolar düzenlenmiş, bu tablolarda frekans, yüzdelikler, aritmetik ortalama ve standart sapma yer almıştır. Görüşlerin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi, tukey testi ve (t) testinden yararlanılmıştır. Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Araştırmaya kanlan denek grubunun; %16,2'si yönetici, %53,6'sı sınıf öğretmeni, %21,3'ü branş öğretmeni ve %8,9'u ilköğretim müfettişidir. Bu oranlar evrenin özelliğinden kaynaklanmaktadır. Meslekteki kıdemleri bakımından 1-3 yıl kıdemi olanlar en düşük orana sahip iken; 21-25 yıl kıdemi olanlar en yüksek orana sahiptirler. Deneklerin içinde erkeklerin oram kadınlardan daha fazladır. Tüm denekler yüksek öğrenim görmüşlerdir. 2. İlköğretim müfettişleri kişisel, mesleki ve liderlik niteliklerinin tümünü yüksek derecede görürlerken; sınıf öğretmenleri, branş öğretmenleri ve yöneticiler orta derecede görmektedirler. 3. Tüm grupta ilköğretim müfettişlerinin kişisel niteliklerinden“kişiyi yeri ve zamanına göre psikolojik olarak tahlil etme”,“yerinde konuşma”,“objektif değer biçme”,“eleştiriye açık olma”,“demokratik davranma”nitelikleri diğer niteliklere göre daha düşük görülürken;“kendine güvenme”,“düzenli giyim ve kıyafetine önem verme”,“sağlığı ve fiziki yapısı teftişe uygun olma”nitelikleri daha yüksek görülmektedir. 4. Tüm grupta ilköğretim müfettişlerinin mesleki niteliklerinden“insanları yerinde güdüleme ve moralini yükseltme”,“personeli yansız ve hatasız değerlendirme”nitelikleri diğer niteliklerinden daha düşük görülürken;“suç sayılan eylemleri görme, bulma ve tanımlama”,“soruşturmaları yasalara ve ilkelere göre yürütme”,“meslekle ilgili yasalar hakkında bilgili olma”nitelikleri daha yüksek görülmektedir. Bu sonuçlar da müfettişlerin rehberlikten çok denetim ağırlıklı bir teftiş anlayışına sahip olmalarından kaynaklanabilir. vı5. Tüm grupta ilköğretim müfettişlerinin liderlik niteliklerinden“samimi ve güven verici olma”,“karşısındakine cesaret verme”,“teftiş ettiği insanların farklı yönlerim bilme ve ona göre işlem yapma”nitelikleri diğer niteliklerden daha düşük görülürken;“namus ve haysiyetine düşkün olma”,“prestij ve statü konularında dikkatli olma”,“sistemin politika ve organizasyonuna ilişkin çalışmalarına katkıda bulunmak için bilgili ve istekli olma”,“ikna etme yeteneğine sahip olma”nitelikleri daha yüksek görülmektedir. Bu sonuçlar müfettişlerin teftiş sürecinde yeterli zamana sahip olmamalarından, denetleyen konumunda olmalarından ve formal ilişkileri informal ilişkilerin önünde tutmalarından kaynaklanabilir. 6. Sınıf öğretmenleri ilköğretim müfettişlerinin kişisel, mesleki ve liderlik niteliklerini en düşük gören denek grubudur. 7. Müfettişlerin kişisel mesleki ve liderlik niteliklerine ilişkin sınıf öğretmenleri, branş öğretmenleri ve yöneticiler ilköğretim müfettişlerinden; sınıf öğretmenleri ise yöneticilerden anlamlı farklılıkta görüşlere sahiptirler. Yöneticiler ve branş öğretmenlerinin görüşleri arasında anlamlı bir fark yoktur. 8. Kadın ve erkek sınıf öğretmenlerinin, müfettişlerin niteliklerine ilişkin görüşleri farklı değildir. 9. Kıdeme göre yalnız sınıf öğretmenlerinin görüşleri farklılık göstermektedir. 10. Öğretmenlerin görmüş oldukları teftiş sayısı arttıkça müfettişlerin niteliklerine yönelik olumsuz görüş belirttikleri belirlenmiştir. Anahtar Kelime: İlköğretim, İlköğretim müfettişi, Müfettiş nitelikleri vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE VISION OF THE QUALITIES OF PRIMARY EDUCATION SUPERVISORS Erkan, AK MA Thesis, Department of Educational Management And Supervision Consultant: Asst Prof. Dr. Talip CAN Aralık 1998, xvinH- 127 pages The purpose of this study is to find out the view of the primary education directors, teachers and supervisors on the leadership, pesonal and professional quality of primary education supervisors. For this purpose the following questions were tested: 1. a) How do the supervisors, directors and teachers consider the personal quality of supervisors? b) Is there a meningtul discrimination among the views of primary education supervisors, directors and teachers on the personal quality of supervisors? 2. a) How do the supervisors, directors and teachers consider the occupational quality of supervisors? b) Is there a meningful discrimination among the views of primary education supervisors, directors and teachers on the professional quality of supervisors? 3. a) How do the supervisors, directors and teachers consider the quality of leadership of supervisors? b) Is there a meningtul discrimination among the views of primary education supervisors, directors and teachers on the quality of leadership of supervisors? 4. Is there a meaningful discrimination among the views of subject-field teachers, primary education teachers, directors and primary education supervisors on the quality of personality, profession and leadership of supervisors according to their experience, sex and education level? 5. Is there a meaningful discirtmination between the views of primary education teachers and subject-field teachers on the quality of personality, profession and leadership of supervisors? u6. Is there a meaningful discrimination among the views of all teachers on the quality of personality, profession and leadership according to the number of supervisions they received? Data used in this research were gathered applying a questionnaire developed by the researcher“The Questionnaire of the Supervisors Performance”on 72 Subject -field teachers in 12 different schools, 54 directors in 27 different schools, 165 primary school teachers in 15 different schools an 26 primary education supervisors charged in the National Education Department in Bolu. The data, were analysed by the methods of frequancy distributions, mean, standard deviation, one-way anlysis of variance, tukey test and t-test. The following results were found: 1. Among the subjects, primary education directors constitute 16.2 %, primary education teachers constitute 53.6%, subjet-field teachers constitute 21% and primary education supervisors constitute 8.9%. These rates were formed by the characteristics of the entire population. The rate of those who had a 21-25 years of experience is the highest while that of those with 1-3 years of experience is the lowest. The number of male subjects is more than that of females. All subjects received university education 2. Primary education teachers, subject-field teachers and directors consider the quality of personality, profusion and leadership of the supervisors as“satisfactory”while supervisors see it as“very good”. 3. While some of the personal qualities of supervisors in the whole group such as“evaluating people psychologically according to time and place”,“talking properly”,“evaluating objectively”,“being open to critics”,“treating others democratically”are observed less commonly than the others; the qualities such as“self-confidence”,“looking smart”,“caring of his or her own health”ara more commonly. 4. While some of the professional qualities of supervisors in the whole group such as“motivating people and boosting their morale”,“assessing staff impartially and correctly”are observed less commonly than the others, the qualities such as“spotting and defining acts that are regarded as misbehaviour”,“carrying out investigations according to rules an regulations”,“being familiar with the rules concerning the profession”are observed more commonly. These results can be incaused by the perception of supervisors which is more based on supervision rather than guidance. 5. While some of the leadership qualities of supervisors in the whole group such as“being sincere and reliable”,“encouraging others”,“being aware of the different aspects of the people under their inspection treating properly”are observed less commonly than the others, the qualities such as“being honest”,“being serious about prestige and status”,“being knowledgeable and enthusiastic to contribute to the works regarding to the political organisation of the system”,“having the ability of pursuation”are observed more commonly. These results can be caused by the lack of time during the inspection, their position as supervisors, and giving more importance to formal affairs rather man informal. 6. Primary education teachers are the only subject group who consider the personal, professional and leadership qualities as“the least adequate”. 7. Primary education teachers, subject-field teachers and directors have different views on personal professional and leadership qualities from the primary education supervisors; primary education teachers defer from the directors in the same way. There is no meaningful discirimination between the views of directors and subject-field teachers. 8. There is no discrimination between the views of male and female primary education teachers on the qualities of supervisors. 9. Only the views of primary education teachers differ from each other according to the experience. 10. It has been found that the more supervisions the teachers received the more they stated negative thoughts. Key Word: Primary education, Primary education supervisor, Supervisor's qualities IV