Kadınlarda kişilik özellikleri ve bilişsel duygu düzenleme becerilerinin doğum sonrası psikolojik belirtiler ile ilişkisi
The relationship between personality traits and cognitive emotion regulation skills with psychological symptoms in women after birth
  1. Tez No: 623145
  2. Yazar: ANNA GÜLSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZEL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada doğum sonrası dönemde kadınların kişilik özellikleri ve kullandıkları bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile psikolojik belirtileri arasında ki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Örneklem olarak 18 yaş üzeri, 2-15 hafta önce doğum yapmış ve okuryazar kişiler seçilerek, sağlık ocaklarına kontrol için geldiklerinde ulaşılmıştır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Büyük Beşli Kişilik Envanteri (BBKE), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) uygulanmıştır. Kriterlere uygun 200 katılımcının verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan korelasyon çalışmasına göre Nevrotiklik, Uyumluluk ve Özdenetim başta olmak üzere kişilik özellikleri psikolojik bozukluklarla ilişkili bulunmuş ve yine çeşitli kişilik özellikleri toplam psikolojik belirti puanlarındaki varyansın önemli bir kısmını açıklamıştır. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerine bakıldığında, Felaketleştirme, Kendini Suçlama ve Diğerlerini Suçlama stratejileri başta olmak üzere psikolojik bozukluklarla ilişkili bulunmuş ve regresyon analizine göre toplam psikolojik belirti puanlarındaki varyansın önemli bir kısmını açıklamıştır. Sonuç kısmında bulgular tartışılarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, relationship between personality traits and preferred cognitive emotion regulation strategies with psychological symptoms in women in the period after birth was investigated. The sample consisted of adult and literate women who gave birth 2-15 weeks ago. They were reached through primary health care centers. Personal Information Form, Big Five Inventory, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire and Brief Symptom Inventory were used to collect data from participants. Data that belongs to 200 participants was used in the analysis using SPSS. According to results from the first correlational analysis, especially neuroticism, agreeableness and conscientiousness was found to be related with psychological symptoms. Also, results from the first hierarchical regression analysis demonstrated that; after controlling for socio-demographic variables, a significant variation in psychological symptom score was explained by the personality traits. Correlational results for cognitive emotion regulation strategies showed significant correlation between psychological symptoms and catastrophizing, self-blame and other blame. Also, in the second hierarchical regression analysis, after controlling for person related variables, significant amount of variation in psychological symptom score was explained by cognitive emotion regulation strategies. Results are discussed.