Yenidoğan yoğun bakım ünitesi izlemindeki yenidoğanların hematolojik parametrelerinin kısa ve uzun dönem morbidite ile ilişkisi
The relationship between short and long term morbidity of hematological parameters of newborns in neonatal intensive care unit follow-up
- Tez No: 623158
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ALİEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Yenidoğan yoğun bakım üniteleri postnatal yaşamda adaptasyon sorunları yaşayan veya yenidoğan sorunları olan bebeklerin izlendiği ve tedavi edildikleri merkezlerdir. Yenidoğanların bu döneme ilişkin sorunları, gebelik yaşına göre değişebilmekte ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınma, tanı için ayrıntılı laboratuvar incelemeleri, tedavi gereksinimi ve süresi değişebilen bir izlem süresine yol açmaktadır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen bu bebeklerin yaşamın ilk gününde klinik gidişlerinin tahmin edilmesi ve mortalitesinin belirlenmesi kolay değildir. Bu çalışma ile yaşamın ilk günlerindeki laboratuvar değerlerinin bu bebeklerin morbidite ve mortalitesini öngörmede yardımcı olup olamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmamızda 2 yıllık sürede Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde izlenen bebeklerin kayıtlı verileri incelenmiştir. Bu verilerden gebelik yaşları, doğum ağrılıkları, yatış sırasında yaşadıkları sorunlar ve tanıları yanısıra, 24. saatteki tam kan sayımı verileri ve CRP ve düzeyleri ile 24. ve 48. saatlerdeki prokalsitonin düzeyleri ile, hesaplama ile elde edilen nötrofil lenfosit oranları ve lenfosit nötrofil oranları dijital ortamda veri kayıt fomuna kaydedilmiştir. İstatistik: Veriler SPSS 23.0 programıyla değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma) yanısıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t testi, normal dağılım göstermeyen parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında ise Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Neonatal intensive care units are centers where babies with postnatal adaptation problems or newborn problems are monitored and treated. The problems of newborns related to this period may vary according to the gestational age and admission to the neonatal intensive care unit, detailed laboratory examinations for diagnosis, and the need and duration of treatment may vary. It is not easy to predict the clinical course and determine the mortality of these babies who are monitored in the neonatal intensive care unit (NICU) on the first day of life. With this study, it was aimed to investigate whether laboratory values in the first days of life can help predict the morbidity and mortality of these babies. Methods: In this retrospective study, recorded data of babies who were followed up in our Neonatal intensive care unit for 2 years were examined. These datas include gestational ages, birth weights, problems during hospitalization and hospitalization diagnosis, as well as 24-hour complete blood count data and CRP and levels, 24th and 48th hours of procalcitonin levels, and neutrophil lymphocyte ratios and lymphocyte neutrophil rates. These datas digitally recorded in the data recording form. Statistics: The data were evaluated by SPSS 23.0 program. While evaluating the study data, in addition to descriptive statistical methods (Mean, Standard deviation), Student's t test was used for comparing the normally distributed parameters between the two groups and Mann Whitney U test for the comparison of the parameters that did not show normal distribution.