Parkinson hastalarında motor olmayanbelirtilerin yaşam kalitesi üzerine etkisi vedopamin disregülasyon sendromu
Parki̇nson hastalarinda motor olmayanbeli̇rti̇leri̇n yaşam kali̇tesi̇ üzeri̇ne etki̇si̇ ve dopami̇n di̇sregülasyon sendromu
- Tez No: 672277
- Danışmanlar: UZMAN GÜL YALÇIN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve amaç: İkinci en sık nörodejeneratif hastalık olan Parkinson Hastalığı (PH)'nda ön planda olan motor belirtilerin yanında oldukça geniş spektrumda motor olmayan belirtiler (MOB) de görülmekte ve yaşam kalitesini en az motor belirtiler kadar etkilemektedir. Bu çalışmada, MOB'ların ve yine MOB çatısı altında değerlendirilebilecek dopamin disregülasyon sendromunun görülme sıklığı, risk faktörleri ve yaşam kalitesi üzerine olan etkileri çeşitli ölçekler ve anketler kullanılarak araştırılmıştır. Hastalar ve yöntem: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği'nde idiopatik PH tanısı alan ve bu tanı ile düzenli takip edilmekte olan hastalar rastlantısal olarak seçildi. 29 kadın, 46 erkek olmak üzere toplam 75 olgu çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar tıbbi özgeçmiş, PH belirtilerinin başlama zamanı ve seyri, almakta olduğu antiparkinsoniyen ilaçlar açısından ayrıntılı olarak sorgulandı, PH'nin motor ve motor olmayan belirtileri incelendi. Parkinsonizm şiddeti, hastalar dopaminerjik ilaç etkisi altında değil iken (“off”döneminde) yapılan BPHDÖ 3 (motor bölüm) ve Hoehn&Yahr evrelemesi ile değerlendirildi. MOB'ların saptanabilmesi için hastalara ayrıca ayrıntılı kognitif testler, motor olmayan belirtiler tarama anketi (MOBA), PH uyku ölçeği (PHUÖ), Dopamin Disregülasyon Ölçeği (DDÖ), PDQ 39 uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: As the second most common neurodegenerative disorder, Parkinson's disease (PD) is characterized by motor symptoms, but non-motor sypmtoms (NMS) are also present and they affect the quality of life as much as motor symptoms. In this study, we aimed to find out the frequency of NMS and dopamine dysregulation syndrome (DDS) which can also be classified under NMS and predisposing risk factors as well as how much they affect quality of life, by using several questionnaires and scales. Patients and Method: Patients who have been diagnosed as PD and who have been followed up in the neurology out-patient clinic of Ankara Numune Education and Research Hospital are selected randomly for this study. 29 female and 46 male patients, 75 in total, were evaluated. All the patients were interrogated for their medical history, onset of PD symptoms and follow up and PD medications. Motor and non-motor symptoms were also investigated throughly. UPDRS 3 (in the“off”period) and Hoehn&Yahr staging were used to determine motor severity of the disease. Detailed cognitive tests, NMS questionnaire (NMSQuest), PD sleep scale (PDSS), geriatric depression scale (GDS), DDS inventory (DDS-PC) and PDQ 39 were applied to all patients to detect all types of NMS.