Yönetici koçluk davranışının çalışan bağlılığına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of executive coaching behavior on employee commitment
- Tez No: 623286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ATAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tarihsel süreç içerisinde insan kaynakları yönetimini incelediğimizde bilimsel yönetim yaklaşımı ile başlayan yönetim anlayışı, zamanla anlamını ve kapsamını genişletmiştir. Personel yönetimi kavramıyla başlayan süreç yerini insan kaynakları yönetimine bırakmış, günümüzde de insan kaynaklarının içeriği daha da genişleyerek insan sermayesi yönetimine dönüşmüştür. Bununla birlikte postmodern yönetim anlayışının hâkim olması ve işletmelerde Y Kuşağı bireylerinin daha çok görev almaya başlamasıyla çalışan bağlılığını yüksek seviyede tutarak personel devir oranını azaltmak, verimliliği yükseltmek ve örgütsel vatandaşlık bilinci kazandırmak için iş dünyasında birtakım uygulamalar yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bu uygulamalar arasında yönetici koçluğu ve çalışan bağlılığı önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, yönetici koçluğu ile çalışan bağlılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Koçluk, çalışanların rekabet güçlerini arttırıp verimliliklerini yükselterek karşılaştıkları engelleri aşmalarında onlara yardımcı olmak için hazırlanmış, sürekli ve etkili iletişime dayalı bir süreçtir. Bu süreç, çalışan bağlılığı oluşturmada son derece önemlidir. Yapmış olduğumuz araştırmada da görüldüğü gibi yönetici koçluk davranışı çalışan bağlılığı üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
When we examine the human resources management in historical period, the vision that started with scientific management appronch expanded it's meaning and content in course of time. The period that started with the term of personal management and also in our time the contents of human resources changed human capital management e learning in the meaning widely. And by commanding of post modern management, mentality and by starting to take offices of Y Generation individnals more some methods started to be used more and more by reducing the personal rotation rate by keeping the crew faithfullness at a higher level increasing the productivity, gaining organisational citizenship consciousness.Among these methods, coaching of managers and faithfullness at a higher level, increasing the productivity, gaining organisational citizenship cons ciousness. Amnong these methods, coaching of managersand faitfullnes of crew have great importance. The main aim of this study is to clearify the relation between coaching of managers and crew faithfullnes. Coaching: It is a process that is based to permanent and effective communication that was prepared to power the competition ability and productutivity of crews. This process is very important to gain crew faitfullness. As we have seen in our research, manager coaching behaviors have a positive influence on employee commitment.