Algılanan yönetici koçluk davranışının çalışan bağlılığı ve işte kalma niyeti üzerine etkisi: Savunma sanayii çalışanları örneği
The impact of perceived managerial coaching behavior on employee commitment and intention to stay: A case study of defense industry employees
  1. Tez No: 896981
  2. Yazar: ZELİHA EMİRMAHMUTOĞLU YEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ULVİ ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Savunma Sanayii şirketi çalışanları üzerinde algılanan yönetici koçluk davranışlarının çalışan bağlılığı ve işte kalma niyeti üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışma, modern iş dünyasında yöneticilerin çalışanlarla olan etkileşimlerinde koçluk davranışlarının iş verimliliği ve çalışan sadakati üzerindeki önemini vurgulamaktadır. Özellikle Savunma Sanayii gibi stratejik bir sektörde, çalışanların iş yerinde kalma isteği ve örgüte olan bağlılıkları kritik öneme sahiptir. Yöneticilerin sergiledikleri koçluk davranışları, çalışanların kariyer gelişimlerini desteklemekte, onlara rehberlik etmekte ve bu da çalışan bağlılığını artırmaktadır. Araştırma safhasında, Türkiye'de elli yılı aşkın süredir faaliyet gösteren, Ankara ilinde, 312 Savunma Sanayii şirketi çalışanı örneklem olarak kullanılmış ve bu kişiler üzerinde gönüllülük esas alınarak üç farklı anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Toplanan verilerin analizlerinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Nicel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi, fark yaratan grubu tespit etmek için Bonferroni testi kullanılmıştır. Numerik değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayıları ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, yönetici koçluk davranışlarının çalışanların örgütlerine olan bağlılıklarını artırdığını ve işte kalma niyetlerini güçlendirdiğini göstermektedir. Yönetici desteği, çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlayarak, iş tatmini ve bağlılığı üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Özellikle yöneticiler tarafından sağlanan geri bildirim ve kariyer gelişim fırsatlarının, çalışanların iş yerinde daha uzun süre kalma eğilimlerini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Özetle, algılanan yönetici koçluk davranışları, Savunma Sanayii çalışanlarının örgütlerine bağlılıklarını artırmakta ve işte kalma niyetlerini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of perceived executive coaching behavior on employee commitment and intention-to-stay-at-work on employees of a select leading defense industry company. In this respect, it emphasizes the importance of coaching behaviors in managers' interactions with employees in the modern business world on work productivity and employee loyalty. Especially in a strategic sector such as the Defense Industry, employees' intention-to-stay-at-work and their loyalty to the organization are of critical importance. Coaching behavior exhibited by managers support and guide employees' career development, which in turn increases employee loyalty. In the research phase, 312 employees of a defense industry company in Ankara province, which has been operating in Turkey for more than fifty years, were taken as a sample and data were collected through three different questionnaires on a voluntary basis. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program was used to analyze the collected data. In comparing quantitative data, independent sample t-test was used for the difference between two independent groups; one-way analysis of variance was used for more than two independent groups, and Bonferroni test was used to determine the group that made a difference. The association between numerical variables were analyzed with Pearson correlation coefficients. The findings of the study demonstrate that executive coaching behavior increases employees' commitment to their organizations and strengthens their intention-to-stay-at-work. Managerial support has positive effects on job satisfaction and commitment by making employees feel valued. In particular, feedback and career development opportunities provided by managers reinforce employees' tendency to stay longer at work. In sum, perceived executive coaching behavior increases defense industry employees' commitment to their organizations and positively affect their intention to stay at work.