Polipirol kaplı manyetitin krom türlemesinde kullanımı
Use of magnetite coated with polypyrrole on speciation of chromium
  1. Tez No: 623321
  2. Yazar: ÖZLEM ARASLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, krom elementinin alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini öncesi önderiştirilmesi ve türlemesi için bir manyetik katı faz ekstraksiyon (MSPE) yöntemi optimize edildi. Yöntem, manyetik katı faz olarak polipirol kaplanmış manyetit (Fe3O4@PPy) kullanımını esas alır. Cr(VI), Cr(III) varlığında seçimli olarak 0.01 mol L-1 HCl çözeltisinden 190 mg Fe3O4@PPy kullanımıyla özütlendi. Her iki iyon birlikte, 0.001 mol L-1 HCl çözeltilerinden kantitatif olarak deriştirildi. Cr(VI) yüklü Fe3O4@PPy'den, Cr(VI) iyonlarının kantitatif elüasyonu için 5 mL 2 mol L-1 HCl ile hazırlanan % 1'lik tiyoüre çözeltisi yeterlidir. Önderiştirme için, en büyük örnek hacmi 60 mL olarak bulundu. Böylece, önderiştirme faktörü 12 olarak hesaplandı. Cr(VI) iyonları için geri kazanma değerleri %95'den büyüktür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a magnetic solid phase extraction (MSPE) method was optimized for preconcentration and speciation of chromium prior to its determination by flame atomic absorption spectrometer. The method is based on use of polypyrrole-coated Fe3O4 nanoparticles(Fe3O4@PPy) as a magnetic solid phase. Cr(VI) ions in presence of Cr(III) ions were selectively extracted from 0.01 mol L-1 HCl solution using 190 mg Fe3O4@PPy. Both the ions were quantitatively concentrated from 0.001 mol L-1 HCl solutions. 5 mL of 1% thiourine in 2 mol L1 HCl is sufficient for quantitative eluation of Cr(VI) ions from Fe3O4@PPy loaded with Cr(VI) ions. The largest sample volume for the extraction was found to be 60 mL. So, preconcentration factor was calculated to be 12. The recovery values for Cr(VI) were higher than 95%.