Karadeniz bölgesi yemekleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 62336
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Home Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 479
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nin yemeklerini ve yemek le ilgili alışkanlıklarını ortaya çıkartmaktır. Araştırmanın analiz birimi Bölge yemek leridir, örneklem tipi, amaçlı örneklemdir. Veriler derin görüşme tekniği kullanıla rak yerli kadınlardan elde edilmiştir. Görüşme için Bölge'nin her kentinden beşer cevaplayıcı kadın seçilmiştir. Görüşülenlerin toplam sayısı 85'tir. Tüm görüşmeler araştırmacı tarafından yürütülmüş ve cevaplar ses kayıt cihazı ile kaydedilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre Bölge'nin yemek tipleri ve yemekle ilgili alış kanlıkları, bazı küçük değişmeler dışmda, zaman içinde fazla değişmemiştir. Örne ğin, geçmişte iki öğün yemek yenirken günümüzde öğün sayısı üçe çıkmış; geçiş dönemlerinde eskiden ziyafet verilirken günümüzde pasta ve meşrubat ikramı ye terli bulunur olmuştur. Bölgenin özgün yemekleri kaynak kişilerin tariflerine sadık kalınarak ekte (Ek 3) sunulmuştur. Ayrıca bölge mutfağının tanıtılmasına katkı yapacağı düşüncesiyle her kentten seçilen üç ayrı yemek tarifinin standartlaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The aim of this study is to introduce the dishes and the culinary habits of Ka radeniz Region of Turkey. Unit of analysis of the research is the dishes of Region. The sample type is called as purposive sample. The data have been gathered from local women in terms of depth interview technic. Five respondents from each provi- ence of the Region have been chosen for the interview. Sam total of the interview is 85. All interviews were administered and recorded via tape by the researcher. According to the findings of the research type of the dishes and food related habits of the Region has not changed in time except some minor alterations. For instance, while the meal times were just two in the past now turned to three, or while the banquet for transition period foods was a common habitual rituel in the past today serving a simple cake and beverage is considered as adequate. At the end of this report authentic food recipes of the Region were enclosed in their original form. Besides, from each provience three different food recipes were standardized assuming that this would lead to promote Region's culinary in wider circles.