Kardiyovasküler cerrahide ultrason eşliğinde internal juguler ven yolu ile santral venöz kateterizasyon
Ultrasound guided central venous cannulation of internal jugular vein in cardiovascular surgery
  1. Tez No: 717291
  2. Yazar: MANOLYA AKSOY DARK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HEPAĞUŞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: İnternal juguler ven yolu ile santral venöz kateterizasyon uzun yıllardan beri Landmark yöntemleri ile uygulanırken, son yıllarda ultrason rehberliği tercih edilir yöntem olmuştur. Bu prospektif, gözlemsel araştırmada; kardiyovasküler cerrahi geçirecek hastalarda, ultrason rehberliğinde uygulamakta olduğumuz santral venöz kateterizasyonda, internal juguler ven ponksiyon ve kateterizasyon sürelerine ilişkin verileri elde etmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı sonrası, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Merkezi Ameliyathane 2A salonunda Mayıs 2019-Mart 2020 tarihleri arasında, kardiyovasküler cerrahi girişim geçiren on sekiz yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalarda, pratikte uyguladığımız standart anestezi indüksiyonu ve entübasyon sonrası, sağ internal juguler vene ultrason eşliğinde santral venöz kateter yerleştirildi. Hastaların demografik verileri, cerrahi girişime ilişkin özellikler, internal juguler ven ponksiyonu için deneme sayısı, ven ponksiyonu süresi, ponksiyonun başarısı, kateterizasyon süresi, kateterizasyon başarısı ve komplikasyonlara ait veriler kaydedilerek ort.±SD ve/veya sayı (%) olarak sunuldu. Bulgular: Çalışmaya elli hasta (31 E, 19 K) dahil edildi. Ortalama yaş 64,22 ±11,02 yıl, ortalama ağırlık 77,12 ±11,81 kg, ortalama boy 166,48 ±9,53 cm, ortalama vücut kitle indeksi 27,88 ±4,07 bulundu. Hastalara Koroner arter baypas greftleme (%64), tek kapak replasmanı (%10), çift kapak replasmanı (%12), üçlü kapak replasmanı (%2), Koroner arter baypas greftleme + Mitral valv replasmanı (%4), BENTALL prosedürü (%4), BENTALL prosedürü + Aort valv replasmanı (%2), Atriyal septal defekt onarımı (%2) cerrahileri uygulandı. Ortalama ponksiyon deneme sayısı 1,0 ±0,00 olarak saptandı. Ortalama ponksiyon süresi 5,08 ±3,85 (1-16) sn, ortalama kateterizasyon süresi 92,86 ±30,85 (68-232) sn bulundu. Hastaların tümünde ven ponksiyonu ve kateterizasyon başarıyla uygulandı. Hiçbir hastada komplikasyon gözlenmedi. Sonuç: Ultrason ile değerlendirildiğinde; internal juguler ven ve karotid arter başta olmak üzere çevresindeki yapılar doğrudan gözlemlenir. Ultrason rehberliğinde internal juguler ven yoluyla santral venöz kateterizasyon uygulaması; başarılı bir şekilde ve kısa bir sürede, komplikasyonsuz olarak gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Central venous catheterization via the internal jugular vein has been applied with Landmark methods for many years. In recent years, ultrasound guidance has been the preferred method. In this prospective observational study, we aimed to obtain data on internal jugular vein puncture and catheterization times in ultrasound-guided central venous catheterization in patients undergoing cardiovascular surgery. Material and Method: After ethics committee approval, patients over the age of eighteen who underwent cardiovascular surgery between May 2019 and March 2020 in Dokuz Eylul University Medical Faculty Hospital Central Operating Room 2A were included in this study. In all patients, after the standard anesthesia induction and intubation we used in practice, a central venous catheter was placed in the right internal jugular vein under ultrasound guidance. The demographic data of the patients, the characteristics of the surgical intervention, the number of attempts for internal jugular vein puncture, the duration of the vein puncture, the success of the puncture, the duration of the catheterization, the success of the catheterization and the complications were obtained and presented as mean±SD and/or number (%). Results: Fifty patients (31 M, 19 F) were included in the study. Mean age was 64,22 ±11,02 years, mean weight was 77,12 ±11,81 kg, mean height was 166,48 ±9,53 cm, mean body mass index was 27,88 ±4,07. The surgeries were Coronary artery bypass grafting (%64), single valve replacement (%10), double valve replacement (%12), triple valve replacement (%2), Coronary artery bypass grafting + Mitral valve replacement (%4), BENTALL procedure (%4), BENTALL procedure + Aortic valve replacement (%2), Atrial septal defect repairment (%2). The mean number of puncture attempts was 1,0 ±0,00, the mean puncture time was 5,08 ±3,85 (1-16) sec and the mean catheterization time was 92,86 ±30,85 (68-232) sec. Vein puncture and catheterization were successfully performed in all patients. No complications were observed in any of the patients. Conclusion: When evaluated with ultrasound; the surrounding anatomical structures, especially the internal jugular vein and carotid artery, are directly observed. Ultrasound-guided central venous catheterization through the internal jugular vein can be performed successfully and in a short time without complications.