Primer açık açılı glokom hastalarında görme yollarındaki atrofinin mrg incelenmesinin, retina sinir lifi kalınlıklarının okt ile ölçümüyle korelasyonu
Correlation between atrophy of visual pathways evaluated with mri and retinal nerve fiber layer thickness measured with oct in eyes with primary open angle glaucoma
  1. Tez No: 623622
  2. Yazar: MEHMET GİRAY ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile primer açık açılı glokom (PAAG) hastalarındaki görme yolları atrofisini ve bunun hastalık evresi, optik koherans tomografi (OKT) ' deki RSLT kalınlıklarıyla ilişkisini incelemeyi amaçladık. METOD: Çalışmamıza yaş ve cinsiyet açısından eşlenmiş 28 glokom hastası ve 26 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm olguların OKT ile retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlıkları ölçüldü. Olguların 1.5-Tesla MRG ile elde edilen optik sinir kalınlığı (OSK), kiyazma yüksekliği (Ky) ve lateral genikülat nukleus yükseliği (LGNy) ölçümleri her iki tarafta yapıldı. MRG parametreleri ile RSLT kalınlığı ve görme alanı kayıplarına göre belirlenmiş klinik evre korelasyonu araştırıldı. BULGULAR: OSK ve LGNy ortalamaları glokom grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak küçük bulundu (OSK: sağ p=0.043, sol p=0.048, LGNy: sağ p=0.008, sol p=0.025). Bilateral Ky ortalamaları ise glokom grubunda daha düşük saptanmasına karşın anlamlı değildi. OSK'nın glokom evresi (GE) ile korale olmadığı ancak ipsilateral ortalama RSLT kalınlığı (RSLTort) ile korale olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate the relationship between structural changes in the visual pathway measured by magnetic resonance imaging (MRI) and clinical severity of glaucoma in primary open-angle glaucoma (POAG) patients. METHOD: The study included 28 patients with POAG and 26 age and sex matched healthy volunteers. All subjects underwent spectral domain optical coherence tomography of the peripapillary retina nerve fiber layer (RNFL). Optic nerve thickness (ONt), chiasma height (Ch) and lateral geniculate nucleus height (LGNh) were measured bilaterally by using 1.5-Tesla MRI system. Correlations between structural changes demonstrated on MRI and clinical severity of glaucoma (assessed by perimetric loss and RNFL thickness) were investigated. RESULTS: Mean values of ONt and LGNh were significantly lower in the POAG group (ONt: right p=0.043, left p=0.048, LGNh: right p=0.008, left p=0.025). ONt was not correlated with clinical stage of glaucoma, but correlated with ipsilateral RNFL thickness.