Enerji ithalatçısı ülkelerin enerji politikalarının değerlendirilmesi: 'Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'
Evaluation of energy policies of energy importing countries: 'European Union Countries and Turkey'
- Tez No: 623806
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM GÖKCE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Fosil kaynakların yakın gelecekte tükeneceği beklentisi, Dünya'da yaşanan enerji arzı sorunu ve enerji kullanımına bağlı küresel ısınma tehdidi, hükümetleri enerji piyasası ile ilgili sürdürülebilir önlemler almaya zorlamaktadır. Bu çalışmanın amacı enerji ithalatçısı ülkelerin yaşadığı çeşitli sorunları ortaya koyarak, mevcut enerji politikaları çerçevesinde bu sorunların çözümüne yönelik öneriler sunmaktır. Çalışmada geçmişten günümüze enerji piyasasındaki temel dinamikler, dönüm noktaları ve politika değişikliklerinin piyasaya etkileri gibi konular tablo ve grafikler yardımıyla analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda AB ülkeleri ve Türkiye üzerinden tüm enerji ithalatçısı ülkelere gelecekle ilgili çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin enerji ithalatçısı ülkeler için ekonomik ve çevresel anlamda en sürdürülebilir çözüm önerisi olacağı kanısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expectation about the fossil resources will be consumed in the near future, the global energy supply problem and the threat of global warming due to energy use, force governments to take sustainable measures related to the energy market. The aim of this study is to identify the various problems that energy importing countries face and to offer suggestions for the solution of these problems in the context of existing energy policies. In this study, the main dynamics of the energy market, turning points and the effects of policy changes on the market were analyzed from past to present through the instrument of tables and graphs. At the result of these analyzes, it was tried to present solution suggestions concerning future to all energy importing countries over the EU countries and Turkey. As a result of the study, it has been concluded that, increasing the consumption of the renewable energy sources will be the most economically and environmentally sustainable solution for energy importing countries.