Uluslararası göç olgusu: Suriyeli göçmenlerin Türkiyede' ki ekonomik ve sosyal yapı üzerine etkileri
The phenomenon of international migration: Effects of syrian i̇mmigrants on economic anad social structure in Turkey
  1. Tez No: 624010
  2. Yazar: BÜŞRA TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tarih boyunca siyasi, ekonomik, sosyal, dini, etnik nedenlerle pek çok ulusal ve uluslararası göç meydana gelmiştir. Göç olgusu, Türkiye'nin değişmeyen ve önemli gerçeklerinden biri olmuştur. Suriye'de yaşanan iç savaş sonucunda, son beş yılda ülke nüfusunun yarıdan fazlası göç etmek zorunda kalmıştır. Yerinden edilen Suriyelilerin büyük bir çoğunluğu da Türkiye'ye gelmiştir. Bu göç hareketleri, toplum yapısında önemli değişikliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Türkiye'deki göç hareketlerinin sosyo-ekonomik etkilerinin analizini yapmak amacıyla, kendi vatandaşlarımız ölçek alınmıştır. Çalışmada literatürden faydalanılarak kavramsal, kuramsal araştırmalar yapılmıştır. 16 sorudan oluşan anket formu, çalışmanın önemli kaynağını oluşturmaktadır. Anket formu 250 kadın ve 250 erkek olmak üzere 500 kişiye uygulanmıştır. Anket formundan toplanan veriler tarafımca frekans ve yüzde dağılımlarından oluşan tablo ve grafik haline getirilmiştir. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda, Suriyelilerin geçici misafir konumundan çıkıp, kalıcı duruma geçmelerinin yerli halk üzerinde ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda birçok olumsuz etkisinin olduğu saptamıştır. Ayrıca, sosyo-ekonomik etkilerin, göç haraketliliği ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
There have been many reasons for migration throughout history. The reasons is; social, religious and ethnic reasons. The idea of migration has been always an important fact for Turkey. After civil war in Syria, more than half of the population has migrated to Turkey. This migration has made significant changes in Turkish society. An analysis was made on this issue with the Turks. In this study, conceptual and theoretical studies were carried out using literature. The most important resource for this study is a 16-question survey. The survey was made of 500 people, half male and half female. the results of the survey yielded some data. This data has been transformed into tables and graphs by the researcher. As a result of these investigations. The Syrian settlement in Turkey has a very bad effect for the people in Turkey. In social and cultural terms, Turkish citizens are very uncomfortable because the Syrians are permanently in Turkey. İn addition, socio-ecomomic effects have effects between gender and migration.