Yıllık çalışma programları ve bütçeleri: Kalkınma Ajanslarında karşılaştırmalı bir analiz
Annual work programs and budgets: A comparative analysis in development agency
- Tez No: 624023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, bölgesel kalkınma için katalizör olma misyonu ile oluşturulan Kalkınma Ajanslarının bütçe ve bütçe uygulama sonuçlarını analiz edilerek bütçe performans sonuçlarına ulaşılmasıdır. Türkiye'de faaliyet gösteren 26 kalkınma ajansından 24 tanesi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Kalkınma Ajanslarının bütçe ve bütçe uygulama sonuçlarını analiz edilerek bütçe performans sonuçlarına ulaşabilmek için Kalkınma Ajanslarının 2010-2018 yılları arasında hazırlamış oldukları bütçe ve aynı yıllara ait bütçe uygulama sonuçları oran analizi ile incelenmiş ve bütçe uygulaması performans sonuç oranlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Kalkınma Ajanslarının bütçe uygulama performans ortalamalarının %50'nin altında olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan, kalkınma ajanslarının bütçelerinin önemli bir bölümünü proje ve faaliyet destekleme hizmetlerine ayırdığı, bunu genel hizmet giderlerinin izlediği tespit edilmiştir. Genel hizmet giderlerini içerisinde ise en büyük payın genel yönetim giderlerine ait olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reach the budget performance results by analyzing the budget and budget implementation results of the Development Agencies established with the mission of being a catalyst for regional development. 24 of the 26 development agencies operating in Turkey constitute the sample of the research. In order to reach the budget performance results by analyzing the budget and budget implementation results of the Development Agencies, the budget and results of the budget implementation results prepared by the Development Agencies between 2010 and 2018 were analyzed with the ratio analysis and the budget implementation performance ratios were reached. According to the results of the research; It has been determined that the budget implementation performance averages of Development Agencies are below 50%. On the other hand, it has been determined that development agencies allocate a significant portion of their budgets to project and activity support services, followed by general service expenses. It was found out that the biggest share in general service expenses belongs to general administrative expenses.