23-gauge transkonjonktival sütürsüz pars plana vitrektomi sonuçlarımız
  1. Tez No: 624140
  2. Yazar: TOLGA BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞAR BATMAN, DOÇ. DR. MEHMET ÇITIRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Vitreoretinal cerrahi, 1970'den bu güne dramatik bir şekilde gelişme göstermiştir. ilk kez 1970 yılında Machemer tarafından 17 gauge (2.3mm) kesi ile yapılan pars plana vitrektomi zamanla hızla gelişmiş, 1974 yılında 20 gauge (0.9mm) kesi ile vitrektomi uygulanmaya başlanmıştır. 20- gauge sütürsüz PPV tekniği 1996 yılında ilk kez Chen tarafından tarif edilmiştir. Ancak bu teknikte yara yerinden sızıntı, genişleme, ayrılma ve hemoraji, vitreus ve retina inkarserasyonu, retinal yırtık ve diyaliz gibi komplikasyonlar bildirilmiştir. Kwok ve arkadaşları Chen'in tekniğini göz içine aletlerin kolay girebilmesi için modifiye etmişlerdir. Ancak yara yerindeki sızıntının %11 oranında önlenemediğini bildirmişlerdir. 2002'ye gelindiğinde İlk kez Fujii ve arkadaşları tarafından 35 gözü kapsayan bir seriyle tanıtılan 25 gauge (0.6mm) kesi ile sütürsüz vitrektomi sistemi bu alanda yeni bir dönem başlatmıştır. Fakat bu teknikte kullanılan aletler ince ve esnek olduğu için kullanım zorluğu meydana gelmiştir. Ayrıca bu teknik ile vitreus temizliği uzun sürmekte ve komplike olgularda cerrahi manipülasyon imkanı yetersiz kalmaktaydı. Eckardt tarafından 2005 yılında geliştirilen 23-gauge PPV tekniği ile 25-gauge PPV de gözlenen bu olumsuzluklar azaltılmıştır. Bu yeni teknikte aletler daha kalın olduğu için cerrahi endikasyon alanı daha da genişlemiştir. Bu çalışmada amacımız 23-G sütürsüz vitrektomi uygulanan olgularda cerrahi sonuçlarımızı irdelemekti.
Özet (Çeviri)
Vitreoretinal surgery has dramatically improved since 1970. Pars plana vitrectomy, which was first performed by Machemer with a 17 gauge (2.3mm) incision in 1970, developed rapidly over time, and in 1974, vitrectomy was started with a 20 gauge (0.9mm) incision. The 20-gauge sutureless PPV technique was first described by Chen in 1996. However, complications such as leakage, enlargement, separation and hemorrhage, vitreous and retinal incarceration, retinal rupture and dialysis have been reported in this technique. Kwok and his friends modified the technique of Chen for easy entry into the eye. However, they reported that leakage at the wound site could not be prevented by 11%. By 2002, a sutureless vitrectomy system with a 25 gauge (0.6mm) incision introduced for the first time by Fujii et al. With a series of 35 eyes started a new era in this area. However, since the tools used in this technique are thin and flexible, there was difficulty in using them. In addition, with this technique, vitreous cleaning took a long time and the possibility of surgical manipulation was not sufficient in complicated cases. With the 23-gauge PPV technique developed by Eckardt in 2005, these negativities observed in 25-gauge PPV were reduced. In this new technique, the surgical indication area has expanded as the instruments are thicker. In this study, our aim was to examine our surgical results in patients undergoing 23-G sutureless vitrectomy.