Multipl skleroz hastalarında düşme sıklığı ve düşme risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of falls rate and fall risk factors in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 624192
  2. Yazar: NURŞEN KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Multipl Skleroz (MS) hastalarının yarıdan fazlası ortalama 6 aylık zamanda düşerler. Düşmeler yaralanma, düşme korkusu ve aktivite kısıtlamaya neden olur. Bu çalışmada MS hastalarında düşme sıklığının ve düşmelerle ilişkili fizyolojik ve nöropsikolojik risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 18-50 yaş arası desteksiz yürüyebilen 50 Relapsing- Remitting MS (RRMS) tanılı hasta ve 30 sağlıklı gönüllüden oluşan katılımcıların düşme sıklığı retrospektif olarak sorgulandı ve 6 ay prospektif izlendi. Hastaların fiziksel faktörlerini değerlendirmede Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği, 25 adım yürüme testi, MS yürüme ölçeği- 12 yapıldı. Katılımcıların Korebalance bilgisayarlı postürografi cihazında statik ve dinamik denge testi performansları ölçüldü. Nöropsikolojik faktörlerini değerlendirmede Beck Depresyon ölçeği, bilişsel işlev değerlendirmesinde Montreal Bilişsel Değerlendirme ve düşme korkusunu saptamada Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES) uygulandı. Toplamda 24 hastada 48 düşme (%48), 6 aylık prospektif izlemde 17 hastada 32 düşme (%34) saptandı.
Özet (Çeviri)
More than 50% of people with Multiple Sclerosis (MS) fall in any 6 months period. Falls are related to injury, fear of falling and activity curtailment. The purpose of this study was to evaluate fall rates and physiological and neuropsychological risk factors associated with falls. 50 Relapsing- Remitting MS (RRMS) patients aged between 18-50, able to walk without aid and 30 healthy controls were enrolled, falls in the past year were recorded and prospectively monitored for 6 months. Extended Disability Status Scale, Timed 25- Foot Walking Test, and MS Walking Scale-12 were used for physiological factors in patients. Participants performed Static and dynamic balance test on the Korebalance computerized posturography system. To evaluate neuropsychological factors Beck Depression Scale, Montreal Cognitive Assessment for cognitive factors and Falls Efficacy Scale- International (FES-I) for the fear of falling were used. A total of 48 falls from 24 patients (%48) and 32 falls in 6 months period from 17 patients (%34) were recorded. The fall rates, physical and neuropsychological findings in patients were compared with the controls.