Torasik çıkış sendromu hastalarında konvansiyonel fizyoterapi ve rehabilitasyon programına ek olarak yapılan spinal stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of spinal stabilization exercises in addition to conventional physiotherapy and rehabilitation program in thoracic outlet syndrome patients
- Tez No: 624193
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Torasik Outlet Sendromu tanısı almış hastalarda konvansiyonel fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarının ve bu uygulamalara ek olarak yapılan spinal stabilizasyon egzersizlerinin, hastaların ağrı, kavrama kuvveti, üst ekstremite fonksiyonları, kinezyofobi, solunum fonksiyonları ve spinal eğrilikler üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18-45 yaş aralığında 28 TOS hastası (yaş ortalaması:30.879.13 yıl) dahil edildi. Hastalar blok rastgele randomizasyon yöntemi ile konvansiyonel tedavi ve stabilizasyon tedavi grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Tedavi öncesi fiiziksel özellikler ve ağrı değerlendirilmesi, el kavrama kuvveti, fonksiyonel durum değerlendirmesi, kinezyofobi, aleksitmi duygu durum değerlendirmesi, depresyon ve anksiyete değerlendirmesi, solunum fonksiyon testi, spinal eğrilik değerlendirmesi yapıldı. Her iki grupta konvansiyonel fizyoterapi uygulamaları ve stabilizasyon grubunda buna ek olarak spinal stabilizasyon eğitimi 6 hafta boyunca, haftada iki gün şeklinde uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki kere yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of conventional physiotherapy and rehabilitation practices as well as spinal stabilization exercises on pain, grip force, upper extremity function, kinesiophobia, respiratory functions and spinal deformity in patients with Thoracic Outlet Syndrome (TOS). The study sample consisted of 28 TOS patients aged 18 to 45 years (mean: 30.879.13). Block randomization was used to assign participants into two groups: conventional therapy and stabilization therapy. Both groups received conventional physiotherapy, however, the stabilization group also performed spinal stabilization exercises two days a week for six weeks. Two evaluations were conducted: before and after treatment.